Vannak olyan orvosok, akik már akkor sem mernek egy költségesebb eszközt felírni egy betegnek, ha az jogosult lenne rá.
Több mint öt milliárd forinttal csökkent a gyógyászati segédeszközökre – ortopéd cipőre, pelenkára, testtartást stabilizáló gerinctámaszokra – kifizetett támogatás ebben az évben - írja a Népszava.hu.
Az eddig rendre pénzhiánnyal küszködő terület korrupciómentesítésére tavaly ősz óta akciózik a rendőrség és a kormányzat is szigorította a vényírási szabályokat. Így június elsejétől előírják, hogy eszköz rendelésekor a felíró orvos készítsen fotót kötszerek esetében a sebről, az ortopéd cipők esetén pedig a lábról, bemutatva annak deformitását. Mindkét intézkedés bizonytalanságot kelt a betegellátásban. Piaci szereplők szerint vannak olyan orvosok, akik már akkor sem mernek egy költségesebb eszközt felírni egy betegnek, ha az jogosult lenne rá.
A tavaly ősz óta zajló büntetőeljárásokban eddig 20 orvost, 18 cégvezetőt, 9 alkalmazottat és 4 orvosi asszisztenst gyanúsítottak meg, közülük hetet le is tartóztattak. Lapunknak gyógycipőket gyártó egyik cég vezetője is megerősítette: a rendőrségi nyomozás óta egyértelműen és jelentősen csökkentek a felírások.
Az Nemzeti Védelmi Szolgálat (NVSZ) adatai szerint "az ortopéd cipők forgalma 39 százalékkal, az alsó végtag ortézisek 32 százalékkal, míg a gerincortézisek forgalma 31 százalékkal esett vissza.” (Az ortézis egy gerinctámogató eszköz.)
Szakemberek szerint sokan azért nem írnak receptet, mert nem tudják lefotózni a sebet, vagy deformált testrészt, vagy ha meg is történik, a képet nem tudják feltölteni az E-térbe.
További részletek a cikkben.
Tweet Megosztás Facebook-on Megosztás LinkedIn-en Vissza