Hiába vette át az állam a meddőségi kezeléseket, egyelőre az eredmények elmaradnak a várttól.
Lassan öt éve, hogy állami tulajdonba vették a lombikbébi kezelések többségét végző meddőségi magánintézeteket. Működtetésüket az Országos Kórházi Főigazgatóságra (OKFŐ) bízták, amelynek keretein belül létrehozták a Humánreprodukciós Igazgatóságot, olvasható a Nemzeti Közleménytárban.
Az igazgatóságot Vesztergom Dóra vezeti. A kapacitásbővítés lassan zajlik, nem épültek új lombikbébi centrumok, utánpótlásnevelés sem történt, ami azt eredményezte, hogy az amúgy is teljes kapacitással működő intézetek nem voltak képesek több új beteget ellátni.
Jelenleg Magyarországon 300-400 ezerre tehető azoknak a pároknak a száma, akiknek természetes úton nem jön össze a gyermekáldás, a számuk pedig folyamatosan emelkedik.
Magyarországon 2023-ban 85 ezer újszülött jött világra, ebből körülbelül 2300 lombikbaba.
A meglévő intézetek műszerfejlesztései is elmaradnak a nyugat-európai elvárásokhoz képest. Ennek meg is lett a szomorú eredménye.
Becslések szerint legalább ötezer gyermekkel született kevesebb az elmúlt években. Az utóbbi években jelentősen nőtt azoknak a magyar meddő pároknak a száma, akik külföldön kértek egészségügyi ellátást. A jelenség mögött többek között a hazai egészségügyi rendszer jogi és szakmai korlátozottsága, a külföldi kezelések magas színvonala és elérhető ára, valamint a jobb sikerességi ráta áll.
A lombikbébi kezelésekkel kapcsolatos tarthatatlan helyzetet a közelmúltban Pintér Sándor belügyminiszter úgy jellemezte, hogy Magyarországon megközelítőleg 30 ezer beavatkozásra lenne szükség évente ahhoz, hogy a termékenységi zavarral küzdő párokat megfelelően el tudják látni.
Jelenleg azonban a rendelkezésre álló humánerőforrással és infrastruktúrával ennek nagyjából csak a felére képes csak a rendszer, mintegy 50 milliárd forintos többletkiadás mellett.
Tweet Megosztás Facebook-on Megosztás LinkedIn-en Vissza