Lezárta a nyomozást a rendőrség annak a jánoshalmi doktornőnek és társainak az ügyében, akik több mint száz embernek igazolták jogosulatlanul azt, hogy beadták nekik a koronavírus elleni oltást.
A Baranya Vármegyei Rendőr-főkapitányság közleménye szerint a doktornő és a társai egy év alatt 2700 oltást rögzítettek az Elektronikus Egészségügyi Szolgáltatási Tér adatbázisába. Számos esetben pénzért cserébe olyan embereket is védettségi igazolványhoz juttattak, akik valójában nem kaptak koronavírus elleni védőoltást. A háziorvos személyesen fogadta a jelentkezőket a rendelőjében, az asszisztense és az adminisztratív munkatárs pedig beoltottként rögzítette őket az egészségügyi adatbázisban, így jogosulttá váltak a védettségi igazolványra.
Sajtóhírek szerint az orvos többször is sóoldatot adott be a pácienseknek, vakcina helyett. A rendőrök a kutatások során több mint 3 millió forintot, 1000 eurót, regisztrációs nyilatkozatokat, oltási igazolásokat, oltóanyag-ampullákat, telefonokat és laptopokat, valamint két gépkocsit foglaltak le. A bűncselekménnyel összefüggésben a nyomozók összesen 125 embert hallgattak ki gyanúsítottként, akikkel szemben a nyomozó hatóság vádemelési javaslattal élt az ügyészségnél. A védettségi igazolványt eredetileg a koronavírus-járvány idején az oltások igazolására állították ki, a korlátozások alatt sok helyre csak ezzel lehetett bemenni, aztán májusban oltási igazolvánnyá alakult át. A szebb napokat látott igazolvány, amely körül rengeteg megválaszoltalan kérdés volt a koronavírus-járvány idején 2023 februárjában megszünt.Az igazolványok gazdaságra gyakorolt hatásai egy kutatás szerint jelentősek voltak. Egyrészről rövidtávon, közvetlenül segített az újraindulásban, hiszen a frissen oltottak sok esetben egyből visszatérhettek munkahelyükre, és újból járhattak boltba, fodrászhoz, szórakozóhelyekre. Másrészről az igazolványok megspórolják a különféle szociális, oktatási, vagy gazdasági tevékenységek korlátozására fordított költségek nagy részét is. Erről itt olvashatnak többet >>>