A szakszervezet szerint a cég még az érdekképviselet jelenlétét sem volt hajlandó elismerni.
A bíróság szerint jogszerűtlenül bocsátották el a komáromi Mylan Hungary gyógyszergyárból a vegyipari dolgozók szakszervezetének tisztségviselőjét – írja a Mérce.
A Magyar Vegyipari, Energiaipari és Rokon Szakmákban Dolgozók Szakszervezeti Szövetsége (VDSZ) azután indított pert az amerikai Vitaris gyógyszergyár leányvállalata ellen, hogy a cég kirúgta az érdekképviselet helyi vezetőjét, és a törvényeket figyelmen kívül hagyva magát a szakszervezetet sem volt hajlandó elismerni.
Mindent kitaláltak: hogy a szakszervezet nem is létezik, a VDSZ sem létezik, a bejelentett tisztségviselők sem léteznek – mondta korábban a Mércének Székely Tamás, a VDSZ elnöke.
A Munka törvénykönyve szerint az 500-1000 fős dolgozói létszámú cégeknél a szakszervezetek három védett tisztségviselőt jelölhetnek ki, akiket csak az érdekképviselet egyetértésével távolíthatnak el az állásukból. A kirúgott dolgozó volt az egyik ilyen.
A Mérce korábban azt írta: míg a Mylan nem volt hajlandó elismerni a szakszervezet jelenlétét, a tisztségviselőtől olyan módon szabadultak meg, amely épp azt tette lehetővé, hogy ne kelljen egyeztetni az érdekképviselettel a kirúgásáról. Székely szerint a cég ezzel elismerte, hogy a rendes felmondás keretei között nem bocsáthatták volna el az érintettet.
A bíróság ítélete a VDSZ elnöke szerint azért jelentős, mert a munkáltató magát a képviseleti jogosultságot kérdőjelezte meg.
Ez a döntés példát mutathat olyan munkahelyeken, ahol akadályokba ütközik a munkavállalói képviselet létrehozása – mondta Székely Tamás, aki azt is közölte, hogy a cégnek most már mindenképpen le kell ülnie egyeztetni a szakszervezettel.