Kifejlesztettek egy olyan MI alapú orvosi szoftvert, ami segíti molekulárisan a személyre szabott célzott rákellenes kezelések kiválasztását.
Amióta van EESZT, azóta sokkal több adattal dolgoznak az orvosok, amit már a betegek gyógyítására is tudnak használni. A rákdiagnosztikában és a gyógyszerkutatásban is a mesterséges intelligenciát használják - hangzott el az ECNMX AI Summit 2023 című konferencián, amelyről az economx.hu tudósít.
A magyar egészségügy adatgazdag, főleg azóta, amióta elindult az Elektronikus Egészségügyi Szolgáltatási Tér (EESZT) és hamarosan egy sokkal adatintezívebb eszköztár áll majd az orvosok és a kutatók rendelkezésére, akár a betegágyak mellett is – mondta Szócska Miklós az ECNMX AI Summit 2023 című konferencián. Úgy fogalmazott, hogy az EESZT-ben mindannyian úgynevezett digitális ikrek vagyunk.
A szakember az Egészségügyi Menedzserképző Központ vezetője és oktatója, 2023 májusától pedig a Belügyminisztérium Mesterséges Intelligencia Munkacsoportjának vezetője is.
...
Globálisan már a rák a vezető halálok
Világszerte a daganatos megbetegedések átveszik a vezető szerepet, már nem a szív-és érrendszeri betegségek állnak első helyen, mondta Peták István, az Oncompass Medicine alapítója, tudományos igazgatója a konferencián. A kutató a munkatársaival elsőként fejlesztett ki olyan mesterséges intelligencia alapú orvosi szoftvert, ami segíti molekulárisan a személyre szabott célzott daganatellenes kezelések kiválasztását.
A kutatásaik során 2020-ra jutottak el odáig, hogy a betegek 90 százalékának meg tudják mondani, hogy mi okozta a rákot, eddig 723 gént fedeztek fel. A fejlesztést az európai unió bizottságának elnöke a következő orvosi áttörésnek nevezte és 2023-ban a Fehér Ház CancerX programjában is szerepet kapott.
További részletek a cikkben.
Tweet Megosztás Facebook-on Megosztás LinkedIn-en Vissza