Hirtelen annyira megugrott a neurológiai betegek száma, hogy már ez a leggyakoribb megbetegedés a világon.
Az Egészségügyi Világszervezet szerint a szegényebb országokban élők a leginkább kitettek a neurológiai problémáknak. A statisztikán sokat lehetne javítani a megelőzéssel, írja a hvg.hu a The Lancet Neurology című szakfolyóirat nyomán.
Míg korábban a szív- és érrendszeri megbetegedések okozták a legtöbb egészségügyi problémát a világon, és a rokkantságnak is ez a betegségcsoport volt a legfőbb indikátora, addig mostanra a neurológiai betegségek vették át a vezető szerepet – állapították meg az Egészségügyi Világszervezet tudósai.
A szakemberek a globális egészséget monitorozó Global Burden of Disease 2021-re vonatozó adataiból indultak ki. Ezt felhasználva 37 különböző neurológiai állapot – köztük a stroke, az Alzheimer-kór és az agyhártyagyulladás – hatását vizsgálták. Arra voltak kíváncsiak, ezek globálisan milyen hatással vannak a rossz egészségi állapotra, a fogyatékosságok kialakulására, valamint a koraszülésekre.
A hatást a rokkantsággal korrigált elveszített életévek (disability-adjusted life years, DALY) számában mérték. Ez azt mutatja meg, hogy a beteg hány egészséges életévet veszített el egy betegség kialakulása miatt. Azt találták, hogy 1990 és 2021 között a neurológiai problémák miatti DALY globálisan 18 százalékkal, 375 millióról 443 millióra nőtt.
A kutatók hangsúlyozzák, mivel sok neurológiai állapot nem gyógyítható, ezért a megelőzésre kell fókuszálni, írja a hvg.hu.
Tweet Megosztás Facebook-on Megosztás LinkedIn-en Vissza