Míg az orvoslétszámot sikerült növelni a rezidensprogramok bevezetésével, az ápolóhiány azonban egyre égetőbb.
Az elmúlt öt évben emelkedett a fiatal, 25-39 év közötti orvosok száma, azonban ez a növekmény nem jelenti azt, hogy mindenütt van elegendő orvos – derült ki a humánerőforrás-monitoring rendszer 2022. évi adataiból, amelyeket Páva Hanna, az Országos Kórházi Főigazgatóság Humánerőforrás-fejlesztési Igazgatóságának vezetője ismertetett a Magyar Kórházszövetség XXXV. kongresszusán, Tapolcán, írja a MedicalOnline.
A 40 év feletti orvosok száma ugyan csökkent 2017-2022 között, a 35-39 évesek tavaly már 242 fővel szerepeltek többen az alapnyilvántartásban, mint 5 évvel korábban. Ebben az időszakban 229 fővel nőtt a létszám a 25-29 év közöttiek esetében, tavaly december 31-én ők 3846-an voltak. A legnagyobb növekményt a 35-34 éves korosztályban sikerült elérni, míg 2017-ben 2904, addig 2022-ben 3830 orvost tartottak nyilván a körükből. Mindez azt igazolja, hogy a korábbi években bevezetett rezidensi ösztöndíjak bevezetésével és a gyakorló orvosok képzésének átalakításával a pályán tudták tartani a fiatalokat. Azonban – mint az igazgató megjegyezte – mindez nem jelenti azt, hogy mindenütt kellő létszámban van orvos, ugyanis az elosztottságban régiónként és kórházanként is nagy különbségek tapasztalhatóak: az intézmények harmada foglalkoztatja a kórházi orvosok és szakorvosok 81 százalékát, a munkaerő elsősorban a klinikai központokban, az országos intézetekben, és egyes megyei kórházakban összpontosul. Ennek oka az is, hogy a magasabb progresszivitási szint több szakembert kíván, de a kisebb kórházak ezért sokszor szakorvos nélkül maradnak.
Összességében csökkent az ápolók száma a vizsgált körben, és bár a fiataloknál (20-24 év között) tapasztaltak nagyobb arányú pozitív eltérést, a 35-39 évesek 28, a 40-44 év közöttiek pedig 35 százalékkal voltak kevesebben.
Szakképzetlen ápolókat több intézményben és nagyobb arányban foglalkoztatnak a több műszakban, betegágy mellett 2019-hez képest – mutatják a számok. Míg 2019-ben hét intézmény volt, ahol nem dolgozott szakképzetlen ápoló, addig 2023 januárjában már csak három számolt be erről. Ugyanebben az időszakban 11-ről 16-ra emelkedett azon szolgáltatók száma, ahol 15 százalék fölött volt a szakképzetlen ápolók aránya.
További részletek a MedicalOnline cikkében.
Tweet Megosztás Facebook-on Megosztás LinkedIn-en Vissza