Bejelentkezés
 
 
2024. szeptember 10. (kedd) 09:09telex.hu

Takács Péter megtalálta, ki a hibás az egészségügyben: a betegek és az ellenzéki önkormányzatok

„Aki az egészségüggyel kapcsolatba kerül, alapból nincs jól, hiszen rosszul érzi magát, mert beteg. Ott már a rossz közérzethez csak egy kicsi kell, hogy indulattá formálódjon. Általában ezek az újbolsik ezekre mennek rá, hogy az elégedetlenségből indulatot kovácsoljanak” – fejtette ki Takács Péter államtitkár a Bayer Show vendégeként azt, hogy szerinte mi a baj igazából a magyar egészségüggyel. Takács a kórházi várólistákról ezután azt mondta, „átlagosan lehet nagyon nagy eltérés” a várakozási időben, de az államtitkár szerint akkor, ha a beteg „nagyon ragaszkodik egy adott orvoshoz”, vagy nem hajlandó egy másik városban csináltatni a műtétét, holott erre „minden lehetőség adott”.

Takács azt is hozzátette, hogy volt olyan, hogy 10-12 hetet kellett várni egy egyszerű hasi ultrahangra, de szerinte ez „jellemzően ellenzéki önkormányzatok által fenntartott szakrendelőkben” történt. Takács szerint ez nem az egészségügy vagy a kormány hibája, hanem egy „tudatos akció” része volt, hogy rosszabbnak állítsák be az egészségügyet.

Az egészségügyi államtitkár arról is beszélt, hogy a Fidesz-KDNP előtt a kórházak csak kockás füzetekben gyűjtötték, hogy ki milyen műtétre vár, a kormány viszont ezt megreformálta transzparenssé. Takács szerint jelenleg 47 ezer ember van várólistán, azaz vár olyan műtétre, amit 60 napon belül nem tudnak elvégezni.

Takács szerint a Covid alatt 26 olyan műtéttípus volt, amelyre 60 napnál hosszabban kellett várni, de az egészségügyi államtitkár szerint már csak 3 ilyen van: a csípőprotézis, a térdműtét és a kiterjesztett gerincstabilizáló műtét. Az államtitkár úgy látja, ezzel az OECD-országok toplistáján az élen járunk.

Mint júliusban írtuk, a két hónappal ezelőtti adatok szerint és a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő (NEAK) adatai alapján 30 447 beteg várakozott ekkor valamilyen műtéti beavatkozásra több mint hatvan napig. Csípőprotézis-műtétre például az Országos Sportegészségügyi Intézetben az átlagos tényleges várakozási idő a januártól júliusig nézett időszakban 360 nap volt. A soproni Erzsébet Oktató Kórház és Rehabilitációs Intézetben az átlagos várakozási idő ugyanebben az időszakban 322 nap volt, várakozási idő szempontjából a harmadik helyre a Szabolcs-Szatmár-Bereg Vármegyei Oktatókórház került 321 nappal.

Rengetegen vártak hat hónapon belül csípőműtétre ekkor, de több mint 4500 betegnek adtak fél éven túli időpontot a Takács által nem említett szürkehályog-műtétekre is. A térdműtéteknél a Somogy vármegyei Kaposi Mór Oktató Kórház hozta ekkor a legrosszabb statisztikákat, itt a január–júliusi időszakban átlagosan 620 napot kellett várni, ezzel valóban meghaladva a Takács által említett 60 napot. Takács szerint itt OECD-országokat nézve térdprotézisügyben „ott vagyunk az utolsó harmad elején, de ott is jócskán vannak mögöttünk. Itt még van tennivaló”.

Takács Péter ezután azt is megígérte, hogy „tűzzel-vassal fogja irtani” az orvosbárókat, akik Takács szerint képesek arra, hogy például 2039-re adjanak műtéti időpontot, hogy magánrendelőkbe menjenek inkább a betegek. Az egészségügyi államtitkár szerint a rendőrség ezt az ügyet kézbe is vette. Beszélt az államtitkár a kormány által végbevitt kórházi felújításokról is, amely érintette a legrosszabb állapotokban lévő fővárosi kórházakat is Takács szerint.

Az egészségügyi államtitkár szerint a légkondizásban optimális lenne, ha minden helyiség légkondicionált lenne, de erre szerinte nincs lehetőség, mert „nincs a világon olyan ország, ahol ezt az elektromos hálózat elbírja”. Az államtitkár szerint ezért az elsődleges a műtő, a hűtőegységek, a diagnosztikai eszközök, minden más ezután jön. Takács szerint tehát hergel az, aki azt várja, hogy egyszerre legyen a légkondicionálás megoldva.

Beszélt Takács Magyar Péterről is, aki Takács szerint felülethőmérővel ment a kórházakba „elvetemülten hergelni”. Takács szerint „mindenki hallott már rémtörténetet az egészségügyről”, Magyar viszont olyan helyeken mért meleget, ahol nyilván nagyon meleg volt (felső szinten, üveges lépcsőházban). Magyar Péter méréseire korábban a kormányinfón is reagáltak, ekkor Vitályos Eszter kormányszóvivő azt mondta, nem igaz, amit a kórházakban tapasztaltakról Magyar Péter mondott. Vitályos a Jahn Ferenc Kórház tájékoztatását felolvasva közölte például, hogy Magyar állításaival szemben „nem penész található [a kórházban] a plafonon, hanem a főzés során a kicsapódott zsírra por szállhat”.

Az államtitkár az egészségügyi dolgozók béremeléséről is beszélt: az OECD-országok közül Takács szerint ugyanis Magyarország becsüli meg legjobban az orvosait.

Vissza
Kapcsolat Adatvédelem Számlaszámunk: 11100104-18180169-36000001 Látogatók: 14701383 Cikket olvasták: 81 Layout & Coding: Dexef Kft.