A javaslat – amely nemrég felkerült a kormány honlapjára – a hatályos törvény fogászati ellátásra vonatkozó fejezetét írná át oly módon, hogy az abban szereplő „62 éves” szövegrész helyébe a „65 éves” szöveg kerülne, méghozzá a kihirdetés utáni 5. naptól. Ez a rész a közfinanszírozott, ingyenes, állami fogászati ellátás igénybevételi jogosultságát szabályozza.
Az nem változik, hogy akinek van társadalombiztosítása, az 18 éves koráig – vagy később nappali tagozatos tanulóként – teljes körű alap- és szakellátásra jogosult – ide nem értve a technikai költségeket.
A biztosítottak 18 év felett csak egy szűkebb ellátásra jogosultak közfinanszírozásban: sürgősségi és fogsebészeti ellátásra, fogkő-eltávolításra, ínyelváltozások kezelésére. Ez eddig 62 éves korig tartott, és efölött ismét jogosult volt mindenki teljes körű alap- és szakellátásra. A tervezett változtatással viszont a 62 éves korhatárt 65 évre emelnék, jelzi a lap.
Frissítés
A családügyi szervezetek, valamint az Idősek Tanácsa nem támogatja a jogosulti korhatár emelését a fogászati ellátásban, ezért a kormány nem változtat a szabályokon, közölte szombaton az MTI-vel a Kulturális és Innovációs Minisztérium (KIM).
Azt írták, a KIM egyetért a hozzá forduló családügyi szervezetek, valamint az Idősek Tanácsa több tagja kérésével, miszerint maradjon érvényben a 62 év felettiek ingyenes fogászati ellátására vonatkozó szabályozás. Az idősekről gondoskodás, a generációk közötti együttműködés támogatása a magyar családpolitika kiemelt része. Az időseket számos intézkedéssel segíti a kormány, közölték.
A sajtóközlemény szerint a kormány társadalmi egyeztetésre bocsátotta a kötelező egészségbiztosítás ellátásairól szóló törvény idősekre vonatkozó, biztosított fogászati ellátásáról szóló részét. A tervezet szerint az eddigi jogosulti korhatárt 62 évről 65 évre emelnék fel. Az új jogszabály a teljes körű alapellátásra és szakellátásra vonatkozna, írták.
A tájékoztatás szerint a KIM több stratégiai partnere – családügyi szervezetek, valamint az Idősek Tanácsa több tagja – azzal kereste meg a tárcát, hogy a kormány a most egyeztetésre bocsátott intézkedést ne vezesse be, mert az mind anyagi, mind népegészségügyi szempontból hátrányosan érintené a hazai idős társadalmat.
A KIM a törvényjavaslat korhatárra vonatkozó része tekintetében a hatályos jogszabályi rendelkezéseket változtatás nélkül fent fogja tartani, közölték.