Különösen háziorvosból van egyre kevesebb, vidéken egyre több a betöltetlen hely.
5,6 százalékkal csökkent a háziorvosok száma Franciaországban 2012 és 2021 között. Jelenleg is az a helyzet, hogy többen mennek nyugdíjba, mint ahányan elkezdik a háziorvosi rendelést. 1971 óta működik a numerus clausus rendszer az orvosképzésben Franciaországban. Ez azért látszott előnyösnek, mert csökkentette a konkurenciát az orvos társadalomban, ahol ily módon magasabb jövedelmekhez lehetett jutni, írja a hvg.hu.
A társadalombiztosítás pedig abban bízott, hogy miután ők állapították meg a létszámot, így megfelelő számú orvos lesz mindig a rendszerben. A valóság drámai mértékben cáfolt rá az elképzelésekre, mert egyre kevesebb orvos választotta a háziorvosi hivatást. 8600-ról 3500-ra csökkent a háziorvosok száma Franciaországban 1972 és 1993 között.
A másik probléma: elöregszik az orvosi kar. A Franciaországban dolgozó orvosok 44 százaléka 55 éven felüli. Épp ezért javasolta Emmanuel Macron elnök az orvosoknak, hogy ne menjenek nyugdíjba, hanem dolgozzanak tovább. Jelenleg a nyugdíjas orvosok 10 százaléka aktív Franciaországban.
Körülbelül 2 millió ember hiányzik az egészségügyből Európában, ahol a pandémia két éve alatt drámai volt a csökkenés. Görögországban már megszólalt a vészcsengő: a riasztásra a mentők csak késve érkeznek ki, mert olyan nagy a létszámhiány. Nagy-Britanniában több tízezer ápoló hiányzik. Finnországban a legkeresettebb munkaerő a piacon az ápoló. Portugáliában a szülőotthonok olyan nagy létszámhiánnyal küzdenek, hogy már a bezáráson gondolkodnak néhány helyen.
További részletek a hvg.hu cikkében.
Tweet Megosztás Facebook-on Megosztás LinkedIn-en Vissza