Bejelentkezés
 
 
2021. április 8. (csütörtök) 11:50Weborvos

Sok egészségügyi dolgozónak 20-30 ezerrel csökkent a munkabére

Előfordult, hogy a korábban magasabban megállapított pótlékot, vagy más juttatást vette vissza a munkáltató.

Most, április elején érkezett meg az első munkabérük azoknak az egészségügyi dolgozóknak, akik aláírták az új munkavállalói jogviszonyról szóló szerződést. Mint olvasónk írja, közülük sokan azt tapasztalták, hogy a korábban közalkalmazottként kapott bérük 20-30 ezer forinttal csökkent, de vannak, akiknél a csökkenés még ennél is magasabb - írja a nyugat.hu.

Elveszítették a közalkalmazotti státuszt

Az akkor még csak tervezett változtatásokról már tavaly júliusban írtunk. Az ügyről a figyelmet elvonta az orvosok béremelése, pedig jelentős módosulásokról van szó: ezek közül a legfontosabb, hogy az egészségügyi szakdolgozók (ápolók, szakápolók, asszisztensek, nővérek, műtősök stb.) elveszítik a közalkalmazotti státuszt, és munkaerőpiaci alapon, alkalmazottként foglalkoztatják őket.

A hosszú vitát és néhány módosítást megélt szerződést március 1-ig kellett aláírni, aki nem írta alá, annak megszűnt a munkaviszonya. Szombathelyen egyébként minden háziorvos aláírta az új szerződést, országos szinten az egészségügyi dolgozók 95 százaléka tett ugyanígy.

Akik maradtak az új rendszerben, azok most, ezekben a napokban kapták meg első munkabérüket, és bizony sokan csalódottan látták, hogy a korábbiakhoz képest kevesebb fizetést kaptak. Pont most, a koronavírus-járvány idején, amikor az egészségügyiek áldozatos és veszélyes munkát végeznek.

A szakszervezet megerősítette a bércsökkenésekről szóló híreket

A bércsökkenésekről szóló híreket kérdésünkre a Független Egészségügyi Szakszervezet is megerősítette. Mint válaszukban írják, egy korábbi felmérésük is azt mutatja, hogy vannak, akiknek a jogviszonyváltás során csökkent a munkaszerződés szerinti keresete. A szakszervezet ezt viszont jogellenesnek tartja. Mint írják, a keresetben több tényező hat egyszerre, minden konkrét esetnél meg kell nézni mi okozza a változást. Hozzáteszik:

  • az alapbér nem csökkenhet, ha nem volt táppénzen vagy más okból fizetés nélküli szabadságon a dolgozó.
  • Több esetben tapasztalták, hogy a korábban magasabban megállapított pótlékot, vagy a munkáltatói döntésen alapuló korábbi juttatást vette vissza a munkáltató.
  • Van, ahol az önként vállalt munka pótlékait próbálják csökkenteni.
  • Kereset-csökkenésként élik meg a dolgozók, hogy a bér egyes elemei nem azonos időpontban érkeznek, ami különösen a más intézményekbe kirendelt dolgozóknál tapasztalható, mivel a teljesítések igazolását a kirendelés helyén készítik, a béreket viszont a főállású munkáltató utalja.

A szakszervezet leszögezi, hogy függetlenül attól, hogy mik a konkrét okok, sajnos, az óriási terhelés ellenére elmondható, hogy jövedelemnövekedés csak orvosokat, gyógyszerészeket és néhány más kis létszámú munkavállalót érintett, míg a többieknek csak az igen sok munka jut.

További részletek a cikkben.

Vissza
Kapcsolat Adatvédelem Számlaszámunk: 11100104-18180169-36000001 Látogatók: 13454610 Cikket olvasták: 1286 Layout & Coding: Dexef Kft.