Takács Péter egészségügyi államtitkár a Háziorvosok Online Szervezete rendezvényén ismertette az alapellátás jelenlegi helyzetét és a tervezett fejlesztéseket. A súlyos szakemberhiánnyal küzdő háziorvosi rendszer megújítására a kormány nemzeti forrásból 27,3 milliárd forintot különít el.
Az egészségügyért felelős államtitkár a HAOSZ hétvégi eseményén nyíltan beszélt az alapellátás előtt álló kihívásokról és a kormányzat terveiről. A rendezvényen elhangzott adatok szerint kritikus a helyzet: a háziorvosok átlagéletkora 60 év, tizedük már 75 évesnél is idősebb, miközben országszerte 970 praxis betöltetlen - tudósított a Népszava.
"Ebből 660-ban úgynevezett fő helyettesítők látják el a betegeket. Így az embereknek van ott háziorvosa, csak nem vállal praxisjogosultságot, mert neki bőven megéri, hogy három helyen helyettesít másfél millió forintért körzetenként" – mutatott rá a problémára Takács Péter.
Az államtitkár tájékoztatása szerint az Országos Kórházi Főigazgatóság már megkezdte a körzethatárok módosítását és a praxisösszevonásokat. A cél, hogy a korábban kialakított körzeteket a jelenlegi lakosságszámhoz igazítsák, és egy hatékonyabb rendszert hozzanak létre, ahol a betegek problémáinak többségét az alapellátás képes megoldani.
A Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő főigazgató-helyettese, Kőrösi László által ismertetett adatok szerint a háziorvosi rendszerben évente 70 millió orvos-beteg találkozás történik. Tavaly a szakrendelésekre érkező betegek 12 százaléka rendelkezett háziorvosi beutalóval, ami 2,5 százalékos javulást jelent a járvány előtti időszakhoz képest.
Az államtitkár megerősítette, hogy hamarosan bővülnek a háziorvosok jogosítványai. "Már csak 6-8 hetet kell várni" – válaszolta egy orvos kérdésére, aki a 2015-ös alapellátási törvény óta vár a hatáskörök bővítésére. A változások után a háziorvosok több diagnosztikai vizsgálatot kezdeményezhetnek majd szakorvos bevonása nélkül, például prosztata daganat szűrésére szolgáló vérvizsgálatot, valamint tartós gondozásra szoruló betegek számára pelenkarecept meghosszabbítását is intézhetik.
Takács Péter elmondta, hogy a kormányzat eredetileg az uniós helyreállítási alapból (RRF) mintegy 90 milliárd forintot fordított volna az alapellátás fejlesztésére. Ezt a forrást jelenleg blokkolja az Európai Unió, viszont nemzeti forrásból elkezdik megvalósítani, és ha nem is mind a 90 milliárdot, de 27,3 milliárdot az alapellátás fejlesztésre költenek - ígérte az egészségügyi államtitkár.
A rendelkezésre álló összegből eszközbeszerzési pályázatokat írnak ki főként a közép-magyarországi és fővárosi praxisok számára. Emellett 4 milliárd forintból egy krónikus betegek gondozását segítő programot indítanak 43 ezer páciens bevonásával, amelyre az úgynevezett szoros praxisközösségek jelentkezhetnek.
Tweet Megosztás Facebook-on Megosztás LinkedIn-en Vissza