„Gyermekvédelmi gyámként felháborítónak tartom, hogy Rétvári Bence, a gyermekvédelmi területért felelős minisztériumi vezető a gyámok munkáját a pedofilvadászatra degradálja. Sem a gyámi módszertan, sem a gyermekvédelmi törvény, sem a munkaköri leírásunk nem rögzít ilyen blődséget. A gyermekvédelmi gyámok tevékenysége ennél lényegesen sokrétűbb, sajnálatos, hogy Rétvári úr mint a területért felelős politikus ezzel jól láthatóan nincs tisztában. A gyermekvédelmi gyámság 2014-ben nem a pedofilvadászatra, hanem a nevelésbe vett gyermek életútjának kísérésére, törvényes képviseletére jött létre. Figyelni kellett volna a gyermekvédelmi gyámok észrevételeire az elmúlt tíz évben, akkor Rétvári úr is tisztában lenne a valódi tevékenységükkel, a nehézségeikről és a problémáikról már nem is beszélve.”
Ezzel a felütéssel kezdte az Orbán-kormány által gyermekvédelminek mondott legújabb törvénymódosítási javaslatok és politikai megnyilvánulások kritikáját egy dunántúli gyermekvédelmi gyám, aki azzal kereste meg a napokban a Qubitet, hogy Rétvári Bence belügyminisztériumi államtitkár mellett másoknak is elmesélné, mi is egy gyermekvédelmi gyám feladata a valóságban. Mindezt azért tartotta szükségesnek, mert a gyermekvédelemért felelős államtitkár néhány napja azt találta mondani, hogy „a pedofilok lebuktatását szolgálta a külsős gyermekvédelmi gyámok alkalmazása is”, aminek köszönhetően Rétvári szerint „ma már nyolcszor annyi pedofil van börtönben, mint 2010-ben”. A minket felkereső dunántúli szakember a neve elhallgatását kérte, mert tart attól, hogy elveszítené a munkáját, ha kiderülne, hogy a sajtóhoz fordult, még akkor is, ha amúgy nem a bicskei pedofilbotrányéhoz hasonló horderejű bűncselekmény-sorozatról, hanem a gyermekvédelmi gyámok – szürkének amúgy egyáltalán nem mondható – hétköznapjairól mesélt.
A több jelenlegi jogszabályt módosító salátatörvény szót ejt a szemléletformálásról is, igaz, nem pont úgy, ahogy a Gyermekjogi Civil Koalíció javasolta. A törvénycsomag a gyerekjogok és a traumatudatos szemléletmód széles körű terjesztése helyett inkább arról rendelkezne, hogy „a sportszakember, mint példakép álljon a tanítványai előtt, olyan személyként, akinek magatartása jó mintául szolgálhat a gyermekek számára.” A Selmeczi, Kocsis, Nacsa és Zsigó nevével fémjelzett javaslatcsomag a gyerekek érdekeire hivatkozva a nevelőszülők és a gyermekotthonok feletti kontrollt is fontosnak tartaná, csak azt nem egy független szakmai testület, hanem az ágazati irányításért felelős miniszter hatáskörébe utalná. Emellett pedig módosítaná a gyermekvédelmi gyámok feladatkörét is, mégpedig úgy, hogy bizonyos feladatokat, amelyeket eddig csak a gyermekvédelmi gyámok végezhettek, a jövőben a nevelőszülők vagy a gyermekotthonokban dolgozók is elláthassanak.