Jelenleg mintegy 100 ezren tartoznak az egészségügyi szakdolgozói körbe, de 20-25 ezer munkavállaló hiányzik a rendszerből.
Nagyon komoly előrelépés a kormánynak az az elképzelése, amely a 2024-től esedékes nagyon jelentős, összességében mintegy 50 százalékos béremelésre vonatkozik – mondta el a Mandinernek a Magyar Egészségügyi Szakdolgozói Kamara (MESZK) elnöke. Balogh Zoltán közölte, a pontos mértéket még nem tudják, a bértábla ugyanis nagyon összetett – nyolc végzettségi kategória és 17, a szakmában eltöltött időre vonatkozó sor található benne.
A szakmai köztestület vezetője bízik benne, hogy az új bértábla az orvosi bértábla belső arányait követi, s minél régebb óta dolgozik valaki az ágazatban, annál magasabb illetményben részesül, jelenleg ugyanis négy évtizednyi munka után csak alig 60-80 ezerrel nő a besorolás szerinti összeg, ami elfogadhatatlan. A kezdő fizetés legalább dupláját el kellene érnie a dolgozónak a pályája végén – jelentette ki.
Az elnök szerint azonban az idei béremelési kérdést is rendezni kell. A kormány júliustól 18 százalékkal növelné a fizetést – ez éves szinten csupán 9 százalékot jelentene –, de a szakdolgozók ezzel nem értenek egyet. Balogh kijelentette, ha csupán az év második felétől történne meg az emelés, akkor 22 százalékot szeretnének, a 18 százalék akkor lenne elfogadható a számukra, ha januártól visszamenőleg kapnák. Ha ez nem így történik, akkor tovább nyílik az olló az orvosok javára, ami feszültséget gerjeszt.
Tweet Megosztás Facebook-on Megosztás LinkedIn-en Vissza