A köhögő kormányhivatali járványügyest felszólították ugyan, hogy húzzon maszkot a GOKVI gyermekkardiológiai intenzív osztályán, de azt mondta, hogy nem. A kormányhivatal semmi kivetnivalót nem talált a viselkedésében.
Megkönnyebbülés: senkit sem fertőzött meg szamárköhögéssel a gyerekintenzíven maszk nélküli inspekciózó járványügyi szakember – adta hírül szerdán a Népszava az Országos Kórházi Főigazgatóság (OKFŐ) tájékoztatása alapján. A fővárosi kormányhivatal nem is látott problémát a meghökkentő júniusi esetben.
Ismert: a járványügyis erősen köhögött, mégis maszk nélkül látogatott el a Gottsegen György Országos Kardiovaszkuláris Intézet (GOKVI) gyermekkardiológiai intenzív részlegére. Ezután a Semmelweis Egyetem Tűzoltó utcai gyermekklinikáját is felkereste, de ott nem találkozott betegekkel. Két nappal később derült ki, hogy a valaha halálos bakteriális fertőzés, a szamárköhögés okozta a tüneteit.
A szóban forgó osztályon a szívműtétre váró vagy azon már átesett kicsiket kezelik, javarészt újszülötteket. A kormányhivatal munkatársát hiába szólította fel a GOKVI személyzete, hogy húzzon maszkot, ennek nem tett eleget.
A lap úgy tudja, annak is köszönhető, hogy a csecsemők megúszták a kormányhivatali illetékes látogatását, hogy megelőző antibiotikum-kezelést kaptak. Az újszülöttek immunrendszere még fejletlen, a szamárköhögés elleni védőoltást ráadásul két hónapos korukban kapják meg először. A szamárköhögés a legfertőzőbb betegségek közé tartozik, az úgynevezett fogékonysági indexe 90 százalék, azaz a kórokozónak kitett, védettség nélküli emberek 90 százaléka elkapja.
Mivel a fertőzés lappangási ideje 2-4 hét, idáig kellett várni, hogy kiderüljön, lett-e baj a felelőtlen eljárásból. Nem csoda, hogy 1 éves kor előtt háromszor oltják be ellene a babákat, majd másfél, 6 és 11 éves korukban ismétlő oltást kapnak a gyerekek.
A járványügyi illetékes viselkedését az őt foglalkoztató kormányhivatal kivizsgálta, és a Népszavának azt a tájékoztatást adta, hogy munkatársuk „az ellenőrzés során az intézmény házirendjének és vonatkozó szabályainak előírásai szerint járt el”.
Több járványügyi szakember megerősítette, hogy nincs jogszabály a kötelező maszkviselésre az intenzív osztályokon, a szakma szabályai azonban előírják a megfelelő higiénés környezet biztosítását. Az ügyet a rendőrség is vizsgálja, ennek eredményéről azonban nem érkezett hír.
A Híradó az esettel összefüggésben arról számolt be, hogy Magyarországon idén eddig több mint 70 szamárköhögéses esetet regisztráltak, miközben 2020 előtt jellemzően 10 esetnél nem volt több megbetegedés évente.
A teljes riport IDE kattintva érhető el.