Bejelentkezés
 
 
2023. június 6. (kedd) 07:37mandiner.hu

Most akkor mennyi idő alatt ér ki a mentő? Győrfi Pál válaszolt

Az Országos Mentőszolgálat kommunikációs vezetője szerint hamis állítások jelentek meg a mentőkről a sajtóban.

Az Országos Mentőszolgálat Pintér Sándor belügyminiszternek készített jelentéséből az derül ki, hogy míg az azonnali ellátásra szorulókhoz országszerte átlagosan az esetek 78 százalékában értek ki 15 percen belül a mentők, addig az úgynevezett P2-be sorolt segélykérőknek már csak alig valamivel több mint a feléhez – erről írt a hétfői Népszava. A Mandiner megkeresésére az Országos Mentőszolgálat (OMSZ) kommunikációs és pr vezetője erre úgy reagált: a Népszavában hamis állításokat tartalmazó cikk jelent meg a mentőkről, amit több médium is átvett, a cikkek hangzatos címekkel pedig azt a hamis látszatot keltik, hogy a mentők életveszély esetén csak az esetek egynegyedében érnek időben a helyszínre Magyarországon.

„A valóság ezzel szemben az, hogy a P1 sürgősségi szintű esetekben – ez jelenti a közvetlen életveszélyt – a mentésirányító azonnal riasztja a legközelebbi, bármilyen szintű mentőegységet, és folyamatos telefonkapcsolatban segíti a bejelentőt a mentő megérkezéséig” – közölte Győrfi Pál, erre példaként említve a gyermekgázolást, a karambolt, az újraélesztést, a szívinfarktus, a légúti elzáródást, az eszméletlen állapotot, az erős vérzést, a tűzesetet, robbanás sérültjét, valamint a megindult szülést.

A P1 esetekben a mentők jelenleg átlagosan 9,32 perc alatt érkeznek a helyszínre hazánkban – tájékoztatott.

A P2 sürgősségi szintű eseteknél nincs közvetlen életveszély, így nem indokolt az azonnali mentőriasztás – folytatta –, erre példa lehet egy enyhébb rosszullét életveszélyre utaló tünetek nélkül, csonttörés gyanúja stabil általános állapottal, sebzés komoly vérzés nélkül, vagy órák-napok óta fennálló panaszok hirtelen állapotváltozás nélkül. Az ilyen esetekben a mentők átlagosan 20,6 perc alatt érkeznek helyszínre az ország területén – közölte Győrfi Pál.

Ugyancsak valótlannak nevezte a kommunikációs és pr vezető azt az állítást, mely szerint „egyre több orvos és mentőtiszt hiányzik, s ez azt eredményezi, hogy nem lehet a sürgős esetekhez elég rohamkocsit küldeni”. A valóság ezzel szemben az, hogy az orvos, mentőtiszt álláshelyek száma az Országos Mentőszolgálatnál 898, az orvos, mentőtiszt munkakörökben jelenleg foglalkoztatottak száma pedig 951, vagyis a betöltöttség 105,9 százalékos – tudatta.

Vissza
Kapcsolat Adatvédelem Számlaszámunk: 11100104-18180169-36000001 Látogatók: 16059195 Cikket olvasták: 498 Layout & Coding: Dexef Kft.