Bejelentkezés
 
 
2023. szeptember 6. (szerda) 07:04www.hazipatika.com

Mit tégy, ha át akarják verni gyógyíthatatlan hozzátartozódat?

Amikor valakit gyógyíthatatlan betegséggel diagnosztizálnak, kétségbeesésében a "csodaszerekre" is nyitottá válik.

A kétes “orvosságokkal” és gyakorlatokkal dolgozó kuruzslók számára még a legbetegebbek átverése sem számít tabunak. Mit tehetünk, ha egy hozzánk közel álló személy lesújtó diagnózist kap? Hogyan óvhatjuk meg őt a csalóktól? - teszi fel a kérdést a házipatika.com.

Gombamód szaporodnak a különböző online átverések, a mindenre gyógyírt ígérő vitaminkészítmények, és a legképtelenebb, világmegváltónak hirdetett eljárások, melyek leginkább az időseket és a tartósan beteg embereket célozzák meg. Gyakran a csalók még attól sem riadnak vissza, hogy akár utolsó hónapjaikat élőket is gátlástalanul átverjenek. Ezek a gyanús megoldások és módszerek a legtöbb esetben semmilyen hatással nincsenek a beteg állapotára, de ez még a jobbik eset, hiszen akár súlyos következményekkel is járhatnak.

Mindennél nagyobb szükség van a társas támogatásra

Az emberben az elmúlástól, a haláltól való félelem váltja ki az egyik legerősebb szorongást. Éppen ezért szinte törvényszerű, hogy amikor valakit gyógyíthatatlan betegséggel diagnosztizálnak, kétségbeesésében akár olyan ötletekre is nyitottá válik, amikre a rossz hír előtt talán soha fel sem figyelt volna.

“Amikor valaki terminális betegség diagnózisát kapja, ugyanazokon a stádiumokon megy keresztül, mint amelyeket a gyász folyamatában élünk át – magyarázza Füredi Éva mentálhigiénés szakember. "Mivel rendkívül fájdalmas a saját közeli és biztos halálunk tudatával szembesülni, ezért természetes, hogy időre van szükség az elfogadásig. Először a tagadás jellemző - "ezt nem hiszem el!", majd a düh - "miért pont én?!", később az alkudozás, amely fázisban a betegek még szeretnék meghosszabbítani kicsit az életüket, szeretnének még néhány szép élményt megélni, majd jön a depresszió, amikor egyre több fájdalmas tünetük van, és már érzik, hogy hiába tesznek bármit, nem tudják megváltoztatni a megváltozhatatlant. Végül pedig a folyamat eljuthat a megnyugvás fázisába, amikor már inkább a családnak van szüksége lelki támogatásra.

A betegek jellemzően a tagadás, a düh és az alkudozás szakaszaiban hajlamosak arra, hogy mindenféle "csodaszert", lehetséges gyógymódot kipróbáljanak, ami teljesen érthető még azoknál is, akik még egészségesen képesek voltak kritikusan és racionálisan gondolkodni.

További részletek a cikkben.

Vissza
Kapcsolat Adatvédelem Számlaszámunk: 11100104-18180169-36000001 Látogatók: 12721856 Cikket olvasták: 269 Layout & Coding: Dexef Kft.