Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) az elmúlt napok pánikkeltéseire reagálva szerdán közölte: a humán metapneumovírus (hMPV) terjedése a téli időszakban sem Kínában, sem pedig másutt nem szokatlan jelenség.
A szervezet szerint a gyakori légzőszervi megbetegedések emelkedő száma az északi félgömbön megfelel az eddigi szezonális tendenciáknak Kínában és más országokban is, sehol sem jelentettek szokatlan járványkitöréseket.
A WHO azután adott ki közleményt a hMPV-járványhelyzetről, hogy világszerte címlapra kerültek azok a beszámolók, melyek túlterhelt kínai kórházakról számolnak be, az öt évvel ezelőtti COVID-19 világjárvány kezdetét idézve.
A szervezet azonban kedd este leszögezte, hogy kapcsolatban áll a kínai egészségügyi tisztviselőkkel, és semmilyen jelentést nem kapott szokatlan járványkitörési mintákról. Mi több, a kínai hatóságok tájékoztatása szerint nincs túlterhelve az egészségügyi rendszer és nem vezettek be veszélyhelyzeti intézkedéseket – írja a Reuters.
December 29-ig azt mutatták a kínai adatok az ENSZ egészségügyi szervezete szerint, hogy különösen Kína északi részén jelentősen megnőtt a HMPV, a szezonális influenza, a rhinovírus, valamint az RSV megbetegedések száma. Jelenleg a legtöbben az influenzától betegednek meg. Ám ez a közlemény szerint egyáltalán nem szokatlan.
Kemenesi Gábor virológus, a Virológiai Nemzeti Laboratórium vezetője a 24.hu-nak azt mondta, a HMPV-t először 2001-ben írták le, a kórokozó már vélhetően az 1950-es, 1960-as évek óta cirkulál az emberekben, és jellemzően előfordul a légúti megbetegedések főszezonjában, az esetszám növekedése pedig nem meglepő önmagában.
Hozzátette ugyanakkor, hogy a Covid-19 óta mindenki érzékeny arra, ha egy ázsiai országban gyorsan kezd el valamilyen betegség terjedni, azonban ebben az esetben erős túlzás erről beszélni és maga a téma is igencsak félreértelmezett.
Tweet Megosztás Facebook-on Megosztás LinkedIn-en Vissza