Ha a strasbourgi döntés erre a jövőben lehetőséget ad, a honi törvényhozásnak kellene a végső szót kimondania az itthoni engedélyezésről.
Az elmúlt hetek megrázó eseményei ismét ráirányították a figyelmet a kegyes halál, az eutanázia esetleges vagy éppen szükségszerű bevezetésének lehetőségére Magyarországon. A hónap elején egy idős értelmiségi házaspár kísérelt meg közös öngyilkosságot, mert nem volt lehetőségük orvosi segítséggel, méltósággal búcsúzni az élettől. Az ALS szindrómában szenvedő Karsai Dániel alkotmányjogász pedig a strasbourgi bírósághoz fordul, hogy gyógyíthatatlan betegsége miatt az önkéntes halált választhassa a szörnyű kínok és a kiszolgáltatottság helyett - emlékeztetett a blikk.hu.
Szinte tapintható egyfajta közakarat, hogy engedélyezzék a választási lehetőséget: a blikk.hu-n meghirdetett szavazáson olvasóink 97 százaléka voksolt arra, hogy legyen lehetőség idehaza is az eutanáziára - írta a lap.
Európa több országában engedélyezett az eutanázia, a magyar jogszabályok alapján azonban, ha valaki itthonról segítene neki ebben részt venni, az bűncselekményt követne el. A lap szerette volna megismerni a parlamenti pártok álláspontját, annál is inkább, mert ha a strasbourgi döntés erre a jövőben lehetőséget ad, a honi törvényhozásnak kellene a végső szót kimondania az itthoni engedélyezésről.
A Fidesz-frakció napirendjén nem szerepel a meglévő szabályozás változtatása – ez állt a nagyobbik kormánypárt rövid válaszában.
A Momentum szerint „az eutanázia kérdését mély és átfogó szakmai, majd társadalmi vitára kell bocsátani, ennek kell lennie az első lépésnek”, míg az LMP-Magyarország Zöld Pártjának az az álláspontja, hogy „Karsai Dániel egy nagyon súlyos problémára hívta fel a figyelmet, pártunk mélyen együtt érez minden érintettel, ezért álláspontunk szerint az eutanázia kérdését mihamarabb társadalmi vitára kell bocsátani”.
A Jobbiknál is hasonlóképpen gondolkodnak: „Minden ilyen jellegű kérdésben elsőként érdemes szakmai és tudományos vitákat lefolytatni, majd ezután lenne fontos egy szélesebb körű társadalmi vitára bocsátani a kérdést. A pártokra legfeljebb ezt követően lehet szükség” – fogalmazódott meg a párt tagjainak közös véleménye. Továbbiak a teljes cikkben.
Tweet Megosztás Facebook-on Megosztás LinkedIn-en Vissza