Bejelentkezés
 
 
Ma 05:45medicalonline.hu

Merkely Béla a globális űrkutatási tudományos projektekről

Kapu Tibor űrutazása, az Axiom-4 küldetés Magyarország számára megnyithatja az utat a globális űrkutatási, tudományos megfigyelésekbe. Erről Merkely Béla, a Semmelweis Egyetem rektora beszélt korábban az M1 aktuális csatornán.

Merkely Béla a műsorban kiemelte, hogy a magyar űrhajós részvételével most zajló misszió összesen hatvan különféle tudományos vizsgálatot fog elvégezni a következő két hétben, közülük 24-ért személyében felel Kapu Tibor, és másik hétben is részt vesz.

A magyar űrhajós a Semmelweis Egyetem tudományos kutatásait is elvégzi, így az űrutazás során fellépő vérnyomásingadozást és egyensúlyzavarokat is monitorozza.

A mi kutatásunk a kezdettől fogva arra irányul, mi történik a mikrogravitációban, azaz a súlytalanság állapotában. Az emberi test, szív, keringés a Földre van tervezve, a világűrben minden megváltozik, ennek következtében átmenetileg adaptációs változások lépnek fel, amit hasznos figyelemmel kísérni, jó tudni, pontosan mivel is állunk szemben - fejtette ki a professzor.

A rektor elmondta, hogy az űrhajós speciális okospólót visel, amely folyamatosan rögzíti a szívritmust (EKG), a légzést, a testhőmérsékletet, a mozgást és a szívfrekvencia-variabilitást, emellett 24 órás vérnyomásellenőrzés zajlik, és ultrahanggal követik a vér áramlását az erekben és a szívben.

E vizsgálatok eredményeit telemetriásan le tudjuk hozni a Földre, és itt folyamatosan követjük az eseményeket. Űrorvosunk, Nagy Klaudia Vivien figyeli Kapu Tibor paramétereit, időnként konzultál vele, és tájékoztatást ad az aktuális egészségügyi helyzetről, adaptációról - sorolta Merkely Béla.

Kitért arra, hogy Kapu Tibor egy nanoszálalapú szemészeti gyógyszerformuláció alkalmazását is teszteli a súlytalanság állapotában.

Ezzel kapcsolatban Merkely Béla elmondta, hogy az űrben nagyon nehéz szemcseppet használni, ezért speciális hordozó molekulákra van szükség, amelyek tartalmazzák a gyógyszert, és a szemhéj alá helyezve, biztonságos adagolással juttathatók be a szembe.

Szólt arról, hogy a HUNOR Magyar Űrhajós Program egészségügyi hátterét a Semmelweis Egyetem mintegy húsz klinikája biztosítja a legszélesebb körben, tehát a felkészítésben a szívgyógyász mellett mások mellett ott volt a neurológus, a gasztroenterológus, az ortopédus, a szemész, a fül-orr gégész, a fogorvos is.

Az általuk alkotott csapatot fogja össze Nagy Klaudia Vivien, aki az Európai Űrügynökség által akkreditált űrorvosként tevékenykedik a projektben.

Amikor Kapu Tibor visszatér a Földre, az azt követő hetekben egy kisebb csapattal kiegészülve folytatódik a rehabilitáció, hiszen a mikrogravitációnak számos szervrendszert érintő hatása van, így jellegzetes adaptációs hatással van az izmokra, az ödémakészség miatt például a közellátás nehézsége is felmerül - tette hozzá Merkely Béla.

Hangsúlyozta, hogy a magyar űrhajós nagyon jól felkészült, emellett kiváló fizikális és pszichológiai képességekkel rendelkezik, könnyedén hajtja majd végre az előírt feladatokat.

Orbán Viktor miniszterelnök videókapcsolaton keresztül beszél az Axiom-4 küldetésben részt vevő, a Nemzetközi Űrállomáson tartózkodó Kapu Tibor űrhajóssal a budapesti Millenáris Parkban található HUNIVERZUM - Magyarok a világűrben látogatóközpontban 2025. június 29-én. (Fotó: Benko Vivien Cher MTI/Miniszterelnöki Kommunikációs Főosztály/Fischer Zoltán)

(forrás: MTI)

Vissza
Kapcsolat Adatvédelem Számlaszámunk: 11100104-18180169-36000001 Látogatók: 25077417 Cikket olvasták: 2 Layout & Coding: Dexef Kft.