Bejelentkezés
 
 
2025. január 2. (csütörtök) 15:28Magyar Orvosok Szakszervezete - LIGA Szakszervezetek

Másodállás-szabályozás: a régi szerződéseket is elővennék

Magyar Orvosok Szakszervezete továbbra sem láthatja az egészségügyi átalakítás ütemtervét, ezért arra kényszerül, hogy az intézkedéseket utólag próbálja a munkavállalók számára kedvezően befolyásolni – mondja Dr. Srádi Péter, a Magyar Orvosok Szakszervezetének elnöke.  A legutóbbi intézkedések szerint a Semmelweis Egyetem vezetése és más intézmények is szigorítottak a másodállások engedélyezésén, amely intézkedés nem csak az orvosok magánpraxisaira, de a betegek ellátására is komoly hatással van.  

Az egészségügyi dolgozók számára a törvény lehetővé teszi, hogy a házfalakon kívül is végezzenek munkát, de bizonyos korlátozások mellett. A munkavégzés határai jelenleg a heti 60 órát érhetik el, hathavi átlagban. Az egészségügyi szolgálati jogviszony bevezetése óta azonban a dolgozóknak engedélyt kell kérniük munkáltatóiktól, ha másodállást szeretnének vállalni. Az egyetemek és kórházak is szabályozzák ezt a kérdést, gyakran az intézmény saját érdekeire hivatkozva.

A Semmelweis Egyetem példáján láthatjuk, hogy a belső irányelvek a másodállások engedélyezését kizárólag akkor teszik lehetővé, ha azok az intézmény érdekeit szolgálják. Különbséget tesznek a közfinanszírozott szolgáltatóknál és magánszolgáltatóknál végzett másodállások között, és az egyetem saját érdekeinek érvényesítése érdekében próbálják szabályozni a másodállások számát. Ez a megközelítés több kérdést vet fel, mivel az orvosi szakterületek, például a pszichiátria vagy a pszichoterápia, gyakran személyre szabott kezelést igényelnek, és nem minden orvos helyettesíthető másikkal.

A magánpraxisokkal rendelkező orvosok számára a törvény változásai komoly problémát jelenthetnek. Az orvosok többé nem biztos, hogy vállalhatnak másodállást magánszolgáltatóknál, ami komoly bevételi kiesést okozhat számukra. A Magyar Orvosok Szakszervezete és a szakmai szervezetek úgy vélik, hogy a szabályozás túl szigorú és nem veszi figyelembe a dolgozók és a betegek érdekeit. Emellett a magánpraxisok működése, amely évtizedek óta fennáll, nem zárható be egyik napról a másikra.

A Magyar Orvosok Szakszervezete szerint a törvényi szabályozásnak jobban figyelembe kellene vennie az orvosok és betegek érdekeit. Sajnos nem tárgyal velünk az Egyetem – teszi hozzá dr. Srádi Péter. - Továbbá olyan hírek terjednek, hogy az új másodállásos kérvényeken túl ebben az évben a korábbi szerződéseket is felülvizsgálják. A Magyar Orvosok Szakszervezetének elnöke szerint, ha a Semmelweis Egyetem irányelvei elterjednek, akkor más egyetemi központok és vidéki kórházak is követhetik a példát, ami még inkább megszoríthatja a másodállások lehetőségét.

- A törvényi változások és a munkáltatói korlátozások új kihívásokat jelentenek a szakmában – folytatja a kérdés kifejtését a szakszervezeti elnök. – Jelenleg az orvosok jogi eljárásban védhetik magukat, ha a munkáltató jogtalanul korlátozza őket a másodállás vállalásában. Ha a tárgyalóasztalhoz nem ülhetünk, akkor jelenleg annyit tudunk tenni, hogy az egyéni peres eljárásokban jogi képviseletet biztosítunk az azt kérő tagjainknak.

– Az egészségügyben a 2024 – az átszervezések miatt – kihívásokkal teli év volt. 2025 hasonlóan nehéz lesz, mert továbbra sem látjuk az egészségügyi átalakítás ütemtervét. Ezért sokszor csak kármentést tudunk végezni, vagyis az intézkedéseket utólag próbáljuk a munkavállalók számára kedvezően befolyásolni.

Vitályos Eszter-Kozák László

Vissza
Kapcsolat Adatvédelem Számlaszámunk: 11100104-18180169-36000001 Látogatók: 16486907 Cikket olvasták: 112 Layout & Coding: Dexef Kft.