„Egyre kevesebb a háziorvos, az ápolók 60-70 százaléka az egészségügyön kívül helyezkedik el, vagy külföldre megy. Állandó hiánygazdálkodás van, állandó krízismenedzsment. Azonban a krízis jellegzetessége, hogy ideig-óráig működnek a dolgok, azonban kiszámíthatatlanul végződnek”
– erről beszélt a 24.hu-nak adott interjújában Srádi Péter, a Magyar Orvosok Szakszervezetének (MOSZ) elnöke, és hozzátette:
„ha a minőség nem szavatolható, akkor gyakorlatilag összeomlik a rendszer, persze nem úgy, hogy teljesen leáll, hanem úgy, hogy nem lehet majd tudni, milyen ellátást kap a beteg, ha belép az ellátási rendszerbe”.
A MOSZ vezetője szerint ha nem foglalkoznak ezzel a krízissel, megjósolhatatlan, hogyan fog változni az ellátás minősége. Emiatt is csatlakoztak a Magyar Orvosi Kamara március 8-ra tervezett demonstrációjához. Szerinte azonban sok szakmabeli nagyon fásult állapotban van, akik úgy látják, nincs értelme kiállni, mert nem lesz eredménye, illetve félnek, hogyha elmennek, retorzió éri őket.
Srádi azt mondta, eddig többször próbáltak tárgyalni a kormányzattal a problémák feltárásáról, de nem akartak velük tárgyalóasztalhoz ülni, mióta ő MOSZ-elnök, csak egyszer volt lehetősége egy egyeztetésen részt venni, a kamara delegációjában. „Szerettük volna arra felhívni a figyelmet, hogy ami most van az egészségügyben, az nem tartható és nincs rendben”, hangsúlyozta, viszont szerinte ha az orvosok, szakdolgozók és betegcsoportként egységesen fellépnek, akkor meghallják a hangjukat, és leülnek velük majd tárgyalni.
A vezető szerint strukturális átalakításra lenne szükség, és arra, hogy elsősorban vidéken megerősítsék az alapellátást és a szakellátást. Srádi beszélt az orvosok mentális problémáiról is, szerinte sokan „kiégett, irritált állapotban” vannak.
„Kétharmaduk kiégési, depresszív tünetekkel küzd, minden második kollégának krónikus betegsége van. A stressztünetek az ellátás minőségét tovább rontják.”
Srádi utalt arra is, hogy a sürgősségi orvosok a stressz szövődményei miatt átlagosan 59 évet élnek.
Tweet Megosztás Facebook-on Megosztás LinkedIn-en Vissza