Mostanra egyértelművé vált, hogy át kell alakítani a körzeteket, azok ugyanis az elmúlt harminc évben nem változtak.
Nehéz heteket tudhatnak maguk mögött a háziorvosok, de a feszített időszak még korántsem ért véget – többek között erről beszélt az Indexnek Békássy Szabolcs országos kollegiális szakmai vezető háziorvos, akit a humánerőforrás-krízisről és alapellátást érintő átalakításokról is kérdezte az Index.
Sokak ünnepébe belerondított valamilyen betegség, de a különböző légúti panaszok az iskolákba és a munkahelyekre való visszatérést megnehezítették. Mindez persze nem múlt el nyomtalanul, az elmúlt hetekben jelentős terhelés alatt álltak a háziorvosi praxisok.
„Nagyon úgy tűnik, hogy a korábbi évek tapasztalatainak megfelelően lassan elkezdődik az influenzajárvány, mely várhatóan február közepén, március elején csúcsosodik. A háziorvosi praxisokban még mindig rendelkezésre állnak az ingyenes védőoltások, aminek felvételére a 60 év felettieknek, illetve a fiatalabb, ám krónikus megbetegedésben szenvedő pácienseknek van lehetőségük. Érdemes mihamarabbb élni ezzel a lehetőséggel, így ugyanis még időben kialakulhat a védettség” – emelte ki a szakember, hozzátéve, hogy ugyan a koronavírus-fertőzés halálozási aránya lényegesen magasabb, nem feledkezhetünk meg arról az évi 3-4 ezer magyarról sem, akiket influenza következtében veszítünk el.
Az ilyen intenzív időszakokban jobban megmutatkoznak a humánerőforrás-krízisből adódó problémák? - kérdezte a lap Békássy Szabolcstól, aki fontosnak tartotta leszögezni, hogy ugyan a tartósan betöltetlen körzetek száma évről évre növekvő tendenciát mutat, Magyarországon egy háziorvosra körülbelül 1500-1600 fő jut, ami az OECD-országokkal való összevetésben még mindig átlagosnak mondható. Ami inkább gondot jelent, az a szakemberi gárda elidősödése, a korfa mára rendkívül kedvezőtlen képet mutat.
Mostanra egyértelművé vált, hogy át kell alakítani a körzeteket, azok ugyanis az elmúlt harminc évben nem változtak, miközben demográfiai és migrációs folyamatok sora ment végbe: a vidék elnéptelenedett, az urbanizált környezetben élők száma jelentősen megduzzadt, míg Magyarország lélekszáma jelentősen csökkent. Kétségtelen, hogy a reform többé nem várhat – nyomatékosított a HaOSz vezetője az Index szerint.
Tweet Megosztás Facebook-on Megosztás LinkedIn-en Vissza