Bejelentkezés
 
 
2023. augusztus 13. (vasárnap) 09:40index.hu

Kutatások igazolják: már egy icipici speed is halálos szívrohamot okozhat

Kutatások szerint a fiatalok körében történő hirtelen szívhalálok jelentős részéért a kokain, az ecstasy és a speed felel, de hosszú távon a kábítószerek szívelégtelenséget is okozhatnak – erre figyelmeztet a fesztiválszezon alkalmából a SZÍVSN Országos Betegegyesület.

Az, hogy a kokain, az amfetaminszármazékok vagy a heroin hirtelen szívmegállást okozhat, már egyre inkább köztudott. Ma már az is egyértelmű, hogy különösen nagy a rizikó, ha a kábítószer mellé alkohol és dohánytermék is társul. A rendszeres droghasználat hosszú távú következményeiről azonban általában kevesebb szó esik.

„A hírekből talán már ismert, hogy a droghasználat akár hirtelen szívmegállást is okozhat, az viszont nem köztudott, hogy a kábítószer hosszú távon súlyos károkat okoz a szívben, ami akár szívelégtelenséghez is vezethet” – fogalmazott Gellér László professzor, a Városmajori Szív- és Érgyógyászati Klinika Kardiológiai Tanszék tanszékvezető-helyettese.

Mint mondta, egy San Diegóban végzett vizsgálatban 

A 11 268, szívelégtelenség-diagnózissal kezelt páciens 15 909 kórházi kezelése közül 15,2 százalékban volt igazolható valamilyen szerhasználat.

Hangsúlyozta, hogy súlyos esetben terápiaként a szívtranszplantáció is felvetődhet, azonban a kábítószer-használat nem segíti elő azt a fajta szoros együttműködést a páciens részéről, ami a beavatkozás sikerének előfeltétele, ezért a kimenet is kérdéses lehet, sokan pedig várólistára sem kerülnek.

Eltérő, mégis közös kockázatok

A Magyar Kardiológusok Társaságának leendő elnöke kifejtette azt is, hogy

  • az intravénásan adagolt kábítószerek többek között a vénák gyulladásos betegségeihez és nem utolsósorban a vérerek és szívbillentyűk bakteriális fertőzéséhez vezethetnek.
  • Az alkohol (etanol) hosszú távon szintén a szívbetegségek kockázatát növeli.
  • A kannabisz perceken belül érezteti hatását, ugyancsak felgyorsítja a szívverést, megnövelve ezzel a szívinfarktus kockázatát.
  • Az inhalánsok (ragasztók, festékek, hígítók stb.) beszippantása oxigénhiányt okoz a testben, ilyenkor a szív gyorsabban és rendszertelenebbül ver, sőt akár szívroham vagy fulladás is megtörténhet.
  • A kokain szívritmuszavart, szívrohamot okoz, hosszú távon az agyban és a szívben visszafordíthatatlan károkat eredményez.
  • A ritalin orron át rendkívül megterheli a szívet, intravénásan pedig súlyos kárt okoz a tüdőben és a szemekben.
  • A metamfetaminok felgyorsítják a szívverést, emiatt megemelkedik a vérnyomás, hosszú távon károsodnak az agyi erek, ami agyvérzéshez vezethet. Első használatkor ugyanakkor már 50 mg speed is halálos szívrohamot okozhat.
  • Az extasy szív-, máj- vagy vesebetegség esetén halálos következményekkel járhat.
  • Az LSD súlyos szívritmuszavart, szorongást és depressziót okozhat.

Bernáth Lukács Zsuzsanna, a SZÍVSN Országos Betegegyesület elnöke a közleményben kiemelte: az edukáció kulcsfontosságú, hiszen nagyon sokszor találkoznak az orvosok olyan esetekkel, amikor már nem tudnak segíteni.

„A szívátültetésnél az egyik legfontosabb kizáró ok a megfelelő pszichoszociális háttér hiánya. Hazánkban a betegek több mint fele e probléma miatt nem kerülhet fel a várólistára. Ebbe a fogalomkörbe tartozik az alkohol- és a drogfüggőség, a lelki egyensúly zavara. A kábítószer-használat tehát nemcsak a páciens egészségkárosodását okozza, hanem annak a megoldását, gyógyítását is nagyon kérdésessé teszi” – tette hozzá Bernáth Lukács Zsuzsanna.

Vissza
Kapcsolat Adatvédelem Számlaszámunk: 11100104-18180169-36000001 Látogatók: 6882508 Cikket olvasták: 210 Layout & Coding: Dexef Kft.