A jelenlegi helyzet fenntarthatatlan és az orvosok a betegekkel együtt áldozatai az alulfinanszírozott egészségügynek, írja a Magyar Orvosi Kamara (MOK) elnöksége a Facebookon is közzétett bejegyzésében.
Társadalmi és politikai konszenzus kell arról, hogy az egészségügy a nemzet értéke, az állam működésének egyik fontos alapja. A társadalom egészsége nem függhet egy gazdasági paradoxontól. Az orvosok mindennapjainak szerves része lett, hogy szó szerint azzal szembesítik őket, a munkájuk veszteséget termel az intézmények számára.
A magyar egészségügyi alulfinanszírozottságtól szenved, írja a Magyar Orvosi Kamara. A köztestület szerint sok száz milliárd forint plusz forrásra van szüksége az ellátórendszernek azért, hogy az orvosok ne vándoroljanak el.
2024-ben a kórházak és szakrendelők adóssága egyes kalkulációk szerint a 200 milliárd forintot is meghaladta, erről itt írtunk bővebben. Az egyre növekvő adósság oka, hogy az állami egészségügy finanszírozása nem felel meg a valós költségeknek.
A problémákat a következő példákkal érzékelteti a MOK:
Az intézmények vezetőinek nincs jelentős mozgástere, sokszor vissza kell fogniuk az ellátások számát, ami a MOK szerint abszurd, hiszen az egészségügyi intézmények alapvető célja a betegek ellátása – gazdasági szemszögből nézve azonban pont az alapcél teljesítése lehetetleníti el a működésüket.
Különösen rosszul járnak azok a te
Az napi szintű utasítás, hogy a lékek betömködéséhez mennyi beteget kell azonnal elbocsátani, vagy a hónap hányadik napjától kell visszafogni az ellátást.
Tweet Megosztás Facebook-on Megosztás LinkedIn-en Vissza