Két olyan összetevőjük is akad a forró italporoknak, amely talán hamarosan eltűnhet belőlük.
Az amerikai gyógyszerfelügyelet (FDA) szeptemberben hatástalannak minősítette az egyik ilyen hatóanyagot, a fenilefrint. Pontosabban arról van szó, hogy szájon át alkalmazva (italporban, illetve kombinált tabletta vagy kapszula részeként) nem hasznosul. Helyileg, orrcseppként ugyanakkor továbbra is megfelel. A döntés feltehetőleg ahhoz vezet, hogy az USA-ban előbb-utóbb betiltják a porban, tablettában való alkalmazását. Addig is: ha valaki fenilefrin-tartalmú kombinált gyógyszert vesz be, semmi baja nem történik, csak az orra ettől nem fog kitisztulni - írta a hvg.hu.
Hogy erre miért csak most jöttek rá, azt Sebők Szilvia, a Semmelweis Egyetem főgyógyszerésze a tudományos elemzés fejlődésével magyarázza. Korábban úgy vélték, hogy a szájon át bevett fenilefrin körülbelül 38 százaléka hasznosul. Újabb módszerekkel kimutatták, hogy ez az arány mindössze egy százalék, mivel az anyag túlnyomó része még a hatás kifejtése előtt elbomlik a májban. Inkább csak elméleti kérdés, hogy az eddig alkalmazott dózisnál nagyobb adagban akár hatásos is lehetne, de ezzel nem érdemes próbálkozni, mert akkor viszont mellékhatások jelentkeznek.
A másik szer a pszeudoefedrin. Ezzel az európai gyógyszerhatóság foglalkozik, és ez az ügy komolyabb. Attól tartanak, hogy a szer korábban is ismert (a rendszerint el nem olvasott betegtájékoztatóban most is szereplő) mellékhatásai erősebbek, mint eddig gondolták. A hatás a szív és az agy ereit érinti, és ritka esetekben akár életveszélyes is lehet. Sebők Szilvia szerint az amerikai és az európai eljárás is belátható időn belül befejeződik: feltehető, hogy korlátozzák vagy be is tiltják az érintett hatóanyagok ilyen forgalmazását - idézte a cikket az infostart.hu.
Tweet Megosztás Facebook-on Megosztás LinkedIn-en Vissza