Bejelentkezés
 
 
Ma 08:00Magyar Orvosok Szakszervezete

Kábítószer fogyasztás elleni küzdelem világnapja - 2026.06.26.

news/5071_0_340.jpg

A szerhasználat nemcsak rendészeti, hanem súlyos egészségügyi és társadalmi kihívás. A magyar orvosok nap mint nap találkoznak a drogfogyasztás következményeivel, miközben az addiktológiai ellátás komoly kapacitáshiánnyal küzd.

Az egyik legsúlyosabb probléma a szakemberhiány: kevés az addiktológus, a pszichiáter és a klinikai szakpszichológus, ezért a betegek sokszor csak krízishelyzetben jutnak megfelelő ellátáshoz. A sürgősségi osztályokra kerülő dizájnerdrog-mérgezések ráadásul jelentős erőforrásokat kötnek le, miközben az új pszichoaktív szerek gyors változása miatt az orvosok gyakran csak tüneti kezelést tudnak alkalmazni.

Magyarországon továbbra is a marihuána a legelterjedtebb illegális szer, miközben a fiatalok körében különösen aggasztó az új pszichoaktív szerek használata: a középiskolások és fiatal felnőttek 6,3 százaléka próbált már ki dizájnerdrogot, ami az egyik legmagasabb arány az Európai Unióban, a legfrissebb ESPAD kutatás szerint.

Zacher Gábor toxikológus egy 2025-ös interjúban arra hívta fel a figyelmet, hogy a "kristály", a "biofű" vagy más fantázianevek mögött akár több tucat, sőt százféle különböző vegyület is állhat. Ezek hatása és veszélyessége jelentősen eltérhet, ezért a mérgezések ellátása rendkívül kiszámíthatatlan.

Az addiktológiai és pszichiátriai szakemberhiány következményei nap mint nap megjelennek az ügyeleti ellátásban is. Az ellátórendszer gyakran csak akkor találkozik a betegekkel, amikor már akut krízis alakult ki, miközben a megelőzésre és a hosszú távú kezelésre kevés kapacitás jut.

Dr. Srádi Péter, a Magyar Orvosok Szakszervezetének elnöke egy korábbi interjújában így fogalmazott: „Egy ügyeletben visszatérő probléma az addiktológia, az alkoholmegvonás; napi szinten találkozunk ezzel. Látszik, hogy a társadalom is tűzoltásnak használja a pszichiátriát, tehát a legtöbb ember addig foglalkozik a pszichiátriai nehézségekkel, ameddig muszáj.”

A Magyar Orvosok Szakszervezete szerint a kábítószer-fogyasztás és a függőségek kezelésében csak akkor várható érdemi előrelépés, ha a prevenció mellett megerősödik az addiktológiai és pszichiátriai ellátórendszer, csökken a szakemberhiány, és elegendő kapacitás jut a betegek hosszú távú kezelésére és rehabilitációjára.

Vissza
Kapcsolat Adatvédelem Számlaszámunk: 11100104-18180169-36000001 Látogatók: 31209867 Cikket olvasták: 16 Layout & Coding: Dexef Kft.