A tiszti főorvos még nem rendelete el, de elképzelhető újabb maszkviselés is.
Szamárköhögéssel már 527 esetet regisztráltak országosan, míg tavaly az év azonos időszakában mindössze egyetlen egyet. Az elmúlt hetekben Győr-Moson-Sopronban diagnosztizáltak kanyarós, illetve nyugat-nílusi lázzal fertőzött beteget. A Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ adataiból kiderült, hogy a szamárköhögés gyanú bejelentések a főváros mellett 15 vármegyéből is érkeztek. Az elmúlt év egyetlen esetéhez képest ugrásszerűen növekedett a megbetegedések száma, ami jelenleg 527.
Schmidt Péter győri gyermekgyógyász főorvos, házi gyermekorvos szerint a szamárköhögéssel kapcsolatban fontos leszögezni, hogy hazánkban 1954-óta oltják a gyermekeket a betegség ellen. A szigorú oltási rendszernek köszönhetően Magyarországon ritkán fordul elő a megbetegedés, a Szerbiából, Romániából és egyéb országokból érkező be nem oltott személyek azonban behurcolhatják a betegséget – írta meg a Kisalföld. Schmidt Péter elmondta: saját körzetében még nem találkozott a megbetegedéssel, de kollégái már igen.
A gyermekek négy oltást kapnak kötelezően.
Az elsőt két hónapos korukban, addig azonban védtelenek a betegséggel szemben. Azonban létezik egy új oltástípus, amit a 3. trimeszterben lévő kismamáknak lehet beadni, így a pici védett lesz a kötelező oltások beadásáig. Az időskorú veszélyeztetett embereknek, akik gyermekként még nem kapták meg a védőoltást, nekik mindenképpen ajánlott most kérni a háziorvosuktól.
A tiszti főorvos még nem rendelete el, de elképzelhető újabb maszkviselés is.
Két másik ritka betegség előfordulásáról is hírt adott a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ. A 35. héten két oltatlan, román állampolgárságú, Győr-Moson-Sopron vármegyében lévő személy regisztráltak kanyaróval, amit a klinikai tesztek is alátámasztottak, egy személyt pedig nyugat nílusi-lázzal diagnosztizáltak a megyében. Az esetszámok évről évre emelkednek, idén már 30 főt regisztráltak, augusztus 19.–augusztus 25. között 11 főt. A betegek átlagéletkora 64,5 év, 96,6 százalékuk idegrendszeri tünetekkel került kórházba.
A nyugat -nílusi lázat többnyire ember- és madárvár kedvelő szúnyogok terjesztik.
A lappangási idő átlagosan 2-14 nap, de az esetek 80 százalékában a fertőzött személy tünetmentes marad. A tünetekkel járó megbetegedések többsége csupán lázzal, fejfájással, izom-ízületi fájdalmakkal, ritkán émelygéssel, hányással, hasmenéssel, köhögéssel, torokfájással jár. Az idegrendszeri tünetek ritkák, de a gyermekek, 50 év felettiek és valamely alapbetegségben szenvedők esetében nagyobb a kockázata a súlyos kimenetelnek, derül ki a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ tájékoztatójából.