Bejelentkezés
 
 
2024. december 7. (szombat) 14:38spiritfm.hu

Így sérül a betegek és az orvosok joga a szakszervezet szerint

Az egészségügyi szolgálati jogviszony bevezetésével szigorítottak a másodállás végzésén. Azóta a munkáltatónak az engedélye kell ahhoz, hogy a dolgozó másodállásban dolgozhasson, és most ennek az egészségügyi tevékenység végzéséről szóló törvénynek a kritériumai alapján a kerete az hathavi átlagban heti 60 óra, mondta Dr. Srádi Péterrel, a Magyar Orvosok Szakszervezetének elnöke a Spirit FM Több-Kevesebb című műsorában.

A Semmelweis Egyetem mintegy 6500 dolgozója csaknem ezer külső munkavállalási kérvényt nyújtott be, erről a Népszava írt. Ezt pedig az egyetem menedzsmentje megelégelte, hiszen úgy vélik, a munkatársaik túl sok helyen vállalnak munkát, és ez a saját feladataik ellátását is akadályozhatja. Szabó Attila professzor, a Klinikai Központ elnöke néhány hete körlevélben emlékeztette kollégáit, hogy az intézményen kívül munkavállalást engedélyeztetni kell. Ebben a levélben egyúttal az egyetem saját, magánellátó szolgáltatóját, a Semmelweis Kft.-t javasolta a munkatársak munkaidőn túli szabad kapacitásaik kihasználására. A levélben arról is írt, hogy a kollégái legfeljebb heti két napon, összesen nyolc órányi egyetemen kívüli betegellátást vállalhatnak. Ám, ha ez a külső feladat a nappali műszakra reggel nyolc és délután 15 óra közé esik, úgy „indokolt lehet a teljes munkaidő részmunkaidőre csökkentése” – áll a klinikai elnök körlevelében.

Srádi Péter erről azt mondta: a jelen eset is arról szól, hogy a munkáltató a saját szempontjai alapján szeretné a másodállásokat korlátozni, ami szerintük aggályos. “Leginkább az az aggályos, hogy ezt egy fűnyíró elv szerint teszi, hogy az ő saját szempontjait helyezi előtérbe, ami ugye egy olyan eset arról szól, hogy a Semmelweis Egyetemen a klinikai központban, ami a betegellátásért felel, kiadtak egy belső útmutatást, irányítást, ami arról szól, hogy másodállást lehetőség szerint csak akkor engedélyezne meg, hogyha az egyetemnek a saját érdekeit kívánja, vagy hogyha a dolgozó más közegészségügyi, közfinanszírozott egészségügyi szolgáltatónál, tehát kórháznál, szakrendelőnél vállalnak másodállást. Ezáltal az egyetemre irányuló betegbeáramlási teher csökken. Amennyiben pedig magánszolgáltatónál vagy egyéb szolgáltatónál kíván a dolgozó másodállást vállalni. Lehetőség szerint akkor engedélyezzék, hogyha az egyetemnek van egy speciális érdeke ezt kívánja” - fogalmazott.

Hozzátette, vannak speciális orvosi szakterületek, ahol ez indokolt lehet, speciális műtéti területek, termékenységi központok, illetve az iránymutatás arra is kitért, hogy amennyiben a dolgozó nem ilyen szolgáltatónál vállal más az állást, hanem más magánszolgáltatónál, akkor lehetőleg az egyetemnek a saját magánszolgáltató cégénél tegye ezt.

A szakszervezeti elnök hangsúlyozta, problémásnak tartja, hogy a munkavállalónak vagy munkáltatónak joga van a dolgozó másodállását korlátozni. “Szerintünk vannak olyan speciális területek, amelyek esetében ezeknek a betegek jogos érdekének a sérelmével is járhat. Gondolok itt olyan orvosi területekre, mint a pszichiátria, pszichoterápia, ahol az orvos személyisége, az orvosnak a személye az a munkaeszköze, ahol az orvos nem lecserélhető egy tetszőleges másik orvosra. Egy terápiás folyamatban, egy hosszú gyógyulási folyamatban az orvos személyének a lecserélése, azt gondolom, hogy a betegekének az érdekét tudja sérteni, és ugyanígy a dolgozóknak is az érdeke sérül, hogy korlátozzák az ő másodállásukat” - magyarázta.

Kiderült, hogy a szakszervezet levélben kereste meg a klinikai elnököt, amiben egyeztetésre hívták őt. De nem kaptak választ a megkeresésre. “Alapvetően egyetértünk azzal a szemponttal, hogy a betegeknek joga van a pihent orvoshoz, de azt is gondoljuk, hogy a dolgozóknak az érdekes esélye lehet aránytalanul, és hogyha valaki éveken keresztül felépített egy magánpraxist, attól azt gondolom, hogy egyik napról a másikra nem lehet megfosztani.” Szerintük egy egyeztetésen keresztül lehetett volna megoldást találni arra, hogy mindenki számára elfogadható kompromisszumos álláspont jöjjön létre. Információik szerint szerint jövő év elejétől a már meglévő kiadott engedélyeknek a felülbírálata is az új irányelvek szerint fog történni.

Azt látják, látjuk, hogy az egészségügyi szolgálati jogviszony az orvosokat és az egészségügyi dolgozókat egy jogfosztott állapotba helyezte, hogy a munkáltatónak lehetősége van korlátozni a törvény szerint a másodállásokat. Úgy érzik, ez nem méltányos, és ha ezt nem hallgatják meg, akkor a munkavállalóknak egyéni jogi eljárásban van lehetőségük fellépni ez ellen az intézkedés ellen.

Hallgassa meg itt a teljes beszélgetést:

Vissza
Kapcsolat Adatvédelem Számlaszámunk: 11100104-18180169-36000001 Látogatók: 15866851 Cikket olvasták: 112 Layout & Coding: Dexef Kft.