Bejelentkezés
 
 
2024. május 10. (péntek) 08:15economx.hu

Hisztipénz és disznóvágás miatt elmaradt műtét: rémes sztorik kerültek napvilágra

Volt olyan egészségügyi ellátó, ahol 100 orvos és szakdolgozó helyett csak 50 volt bent. De az ellenőrzések során találkoztak azzal is, hogy papírfecniken 70-nel több ebédrendelést adtak le az intézmények, mint ahány beteg éppen benn feküdt az osztályon.

Az egészségügyi ágazat ellenőrzésével kapcsolatban Urbán Zoltán, a Belügyminisztérium egészségügyi államtitkárság, egészségügyi ellenőrzésfelügyeleti szolgálat rendőr dandártábornoka, főosztályvezetője a Kórházszövetség konferenciáján elmondta: előzetesen és utólagosan végeznek adatbekérések, a szenzitív érzékeny betegadatokat pedig kerülik.

Sehol nem zavarnak szakrendelést, előre bejelentik az érkezést az intézményvezetőnek. Tavaly a szakrendelőket, a háziorvosi rendszert, idén pedig átfogó ellenőrzéseket végeznek, egy-egy vármegyében az állami fenntartású intézményeket veszik górcső alá.

Elárulta, hogy az ellenőrzési szolgálat javaslatokat fogalmaz döntéshozók számára és akkor válnak a hibalistáikon jelzett hiányosságok kötelező elemmé az intézményekben, ha az ajánlásaikra Takács Péter egészségügyért felelős államtitkár vagy Pintér Sándor belügyminiszter rábólint, sorolta a rendőr dandártábornok.

A hiányosságok között említette: 

  • volt olyan intézmény, ahol 100 embernek kellett volna bent lennie, de délben csak 50 dolgozót találtak bent;
  • és előfordult, hogy hat napon át, egy elhunyt embert etettek az egyik kórházi osztályon

    Az ellenőrzések témái: 

    • a szakrendelések, szakambulanciák regisztrációs rendszere;
    • a betegtájékoztatás;
    • sérülnek-e a betegjogok;
    • a túl hosszú várakoztatási idő;
    • a gyógyszerkezelési szabályok;
    • az egynapos ellátások;

    Már Bács-Kiskun vármegyében végeztek az ellenőrzésekkel, jelenleg Heves vármegyében járnak, az még kérdés, hogy Fejér, Vas és Tolna vármegye mikor kerülhet sorra. 

    Az ellenőrzések során a belgyógyászati, a szülészeti, a sebészeti osztályokat, a csecsemő és gyermekgyógyászatokat, a sürgősségi, a kardiológia, a szemészeti, a neurológiai, a tüdőgyógyászatokat és az ortopédia osztályokat monitorozzák.

    Megjelent a hisztipénz

    A 2023-as bérvizsgálatok során 7551 orvos bérét vették górcső alá.

    Több mint kétezer orvos bére a kétszerese volt, mint a besorolt bére, ez két év alatt a költségvetésnek 6 milliárd forint többletkiadást jelentett. 

    Erre reagálva Gárdos Csaba, a Magyar Államkincstár (MÁK), költségvetési felügyeleti igazgatója a MÁK ellenőrzéseivel kapcsolatban azt mondta, megjelent a hisztipénz az orvosok között.

    A betegnyilvántartásokkal kapcsolatban például az étkezési létszám lejelentése kapcsán sajtfecniket is találtak, ezeken a papírokon módosítják a betegek létszámát. A legnagyobb eltérés, amin az ellenőrük szeme is fennakadt az volt, hogy naponta 68-70-nel több ebédet főzettek le, ami évente 10 millió forint többletet jelent a költségvetésnek.

    zárójelentés kitöltése is sok esetben esetleges, sorolta a hiányosságokat a MÁK felügyeleti igazgatója. A betegek, amikor hazamentek a kórházakból a zárójelentésért jellemzően napokkal később kellett visszamenniük, ami szintén szabálytalan.

    A munkavállalók 2 százaléka nem tudni merre jár munkaidőben

    A jelenléti ívek olvashatatlanok, sokszor áthúzások vannak benne, sorolta Gárdos Csaba.

    Az osztályos jelenléti íveken

    • a dolgozók 50 százaléka volt jelen;
    • 48 százaléka valamilyen jogcímen igazoltan volt távol, szabadságát töltötte vagy betegállományban volt;
    • és 2 százalék nem tudott elszámolni azzal, hogy merre járt munkaidőben.

    Górcső alá vették az elmaradt műtétek nyilvántartását is. Volt olyan indok, hogy azért maradt el a beteg műtétje, mert az orvos disznóvágásra ment.

    Vissza
    Kapcsolat Adatvédelem Számlaszámunk: 11100104-18180169-36000001 Látogatók: 12716753 Cikket olvasták: 133 Layout & Coding: Dexef Kft.