Magyarországon csupán tizenkét pszichiáter jut százezer lakosra, vagyis egy pszichiáter körülbelül nyolcezer magyar mentális egészségéért felel.
Évek óta növekszik a pszichiátriai ellátást igénylők száma, egy pszichiáterre már mintegy 8000 lakos jut, ezért egyre nagyobb bajban vannak a betegek. Ráadásul szakorvoshiány is nehezíti a helyzetet, de csak keveseknek van pénze magánellátásra. Hogyan kellene átalakítani a rendszert? A szeged.hu podcastjában Oriold Károlyt, a Lélekben Otthon Közhasznú Alapítvány vezetőjét kérdezték.
A Lélekben Otthon Közhasznú Alapítvány évek óta küzd azért, hogy mindenki megtalálja a számára megfelelő ellátást, ehhez azonban reformra van szükség. Az alapítvány ugyanakkor hiába kereste meg a Belügyminisztériumot a javaslataival és kérdéseivel, érdemi választ nem kaptak.
A Lélekben Otthon Közhasznú Alapítvány vezetője szerint a legnagyobb probléma a gyermek ellátással van, nem csak Magyarországon, hanem egész Európában. Hazánkban a gyermekpszichiáterek száma nem haladja meg az ötven főt. 1500-2000 olyan a kábítószer visszaéléssel kapcsolatos bűncselekmény van, ami a 18 év alatti gyerekeket érinti. Ehhez képest összesen kilencven olyan addiktológiai betegellátó hely van, ahova gyerekek is mehetnek.
„Egy biztos, hogy ezek a függőségek a covid óta gyakoribbak, tehát a gyerekekre hatással volt, hogy nem mehettek iskolába, nem mehettek közösségbe személyesen. Ez abszolút egy veszélyeztető körülmény, tehát a gyerekeink veszélyben vannak. A covid után nagyon sokan sérültek és a kormányzatunk az úgy tesz, mintha mi se történt volna” – tette hozzá Oriold Károly.
A szakértő szerint a másik terület, ami óriási veszteséget szenvedett el a rendszerváltás óta az az addiktológia. Magyarországon valahol 800 ezer és egymillió között van azoknak az alkoholbetegeknek a száma, akik nem kapnak segítséget. Oriold Károly kiemelte, ezekben az esetekben nem csak a beteget érinti a probléma, hanem a családjukat is. További részletek a teljes cikkben.
Tweet Megosztás Facebook-on Megosztás LinkedIn-en Vissza