Bejelentkezés
 
 
2023. október 24. (kedd) 07:36szon.hu

Fejlesztés a nyíregyházi onkológiai és kardiológiai ellátásban

Több mint 800 millió forintos fejlesztésre volt lehetőség a Jósa András Tagkórház onkológiai és kardiológiai ellátásában.

Egy komplex pályázatnak köszönhetően tíz eszköz, illetve szoftver, rendszer beszerzésére nyílt lehetőségünk, így modern, 21 századi és európai színvonalú műszerpark áll az onkológiai és kardiológiai betegek ellátásának, gyógyításának szolgálatába – mondta a projekt zárórendezvényén dr. Szűcs Attila, a Szabolcs-Szatmár-Bereg Vármegyei Oktatókórház főigazgatója.

– A sugárkezelés több mint 100 éve azzal küzd, hogy a daganattal érintett területet maximális terhelés érje, az ép szövetek pedig minimális dózist kapjanak, ami egyben a legnagyobb kihívást is jelenti – tekintett vissza a múltba dr. Erfán József. Az onkoradiológiai osztály vezető főorvosa, elmondta, hogy a pályázattal beszerzett sztereotaxiás fejlesztési egység, már pontszerű besugárzást tesz lehetővé, ami kíméli az ép szöveteket. A modern képalkotó diagnosztika CT, MR, Pet CT a daganat térbeni meghatározását segíti.

– Egy agyi áttét esetében már nem kell az egész agyat megsugarazni, csak az érintett 2-3 centit – érzékeltette a különbséget az osztályvezető főorvos. Vármegyénk csaknem 600 ezer lakosú, évente 1500-1600 új daganatos megbetegedést diagnosztizálunk, jelenleg 35-37 ezer ember él daganattal. Ezeknek a betegeknek szükségük van valamilyen kezelésre, gondozásra, számukra lesz újabb lehetőség az eddigiek mellett, és az életminőség megtartásában jelent komoly előrelépést.

– Az ultrahangos szövetaspirátornak a primer és áttétes májdaganatok kezelésében lesz óriási jelentősége – mondta dr. Szabó Norbert, a sebészeti osztály főorvosa. A CUSA (cavitron ultrasonic surgical aspiration) használatával a májdaganatok és májáttétek eltávolítása válik kiemelten biztonságossá, hiszen gyorsabb, pontosabb és kisebb vérzéssel végezhető el így a beavatkozás. Ez nagy segítség nekünk sebészeknek is, de abban is jelentős szerepe van, hogy egy ilyen jelentős műtétet követően a posztoperatív időszakban megnő a túlélés esélye – magyarázta a főorvos.

A gyors diagnózis meghatározásához elengedhetetlen a patológusok munkája. Dr. Francz Monika, a nyíregyházi kórház orvosigazgatója, a patológia osztályvezető főorvosa kifejtette: egy korábbi pályázattal számos speciális szövettani feldolgozóeszközt kaptak, most nemcsak új metszetszkennerek érkeznek, hanem új szoftver-rendszerhez is jutottak, amelyek a jövő héten már hadrendben is állnak.

További részletek a teljes beszámolóban.

Vissza
Kapcsolat Adatvédelem Számlaszámunk: 11100104-18180169-36000001 Látogatók: 6598854 Cikket olvasták: 120 Layout & Coding: Dexef Kft.