Bejelentkezés
 
 
2024. augusztus 17. (szombat) 09:27rtl.hu

Ezek a majomhimlő tünetei – itt az újabb világjárvány?

A WHO globális egészségügyi vészhelyzetet hirdetett ki a most már mpoxnak nevezett majomhimlő miatt. A betegség újabb, a korábbinál fertőzőbb és halálosabb variánsa gyorsan terjed Afrika országaiban, de már Svédországban is regisztráltak egy esetet, és a szakértők szerint hamarosan Magyarországon is megjelenhet. Mutatjuk, mik a kórokozó tünetei, és mit érdemes tudni az új vírusváltozatról.

Nemzetközi jelentőségű közegészségügyi veszélyhelyzetet rendelt el szerdán a WHO a majomhimlő (újabb nevén mpox) Afrikában terjedő új, fertőzőbb és halálosabb variánsa miatt. A kórokozó gyorsan terjed Afrika országaiban, elsősorban a gyermekek körében. A szakemberek arra számítanak, hogy más kontinensekre is átterjed majd.

A kínai vámhatóságok pénteken azt közölték, hogy a következő hat hónapban minden belépőt meg fognak vizsgálni, akik az mpox terjedésével érintett országból érkeznek, vagy kapcsolatba kerülhettek majomhimlős esettel, illetve a betegség tüneteit mutatják. A kórokozó időközben már Európát is elérte:

Svédországban az ország első majomhimlős esetét jelentették csütörtökön.

Ez az első alkalom, hogy Afrikán kívül diagnosztizálják a majomhimlő Mpox-Klade I vírusváltozatát, az új variáns pedig a szakértők szerint hamarosan Magyarországon is megjelenhet. De mit is jelent pontosan a globális vészhelyzet? Van-e bármi okunk félni egy újabb világjárványtól? Összeszedtük, mit érdemes tudni a majomhimlőről, annak tüneteiről és a vírussal szembeni védekezésről.

Ezek a majomhimlő tünetei

A 2022-es hullámban részletesen is foglalkoztunk a kórokozóval. A fekete himlő teljes visszaszorítása után a majomhimlő-fertőzés lépett elő az emberre leginkább veszélyes himlővírussá. Először 1970-ben azonosították emberben a Kongói Demokratikus Köztársaság területén, de több mint egy évtizeddel korábban már fogságban élő majmokon is megfigyelték, innen ered a neve.

A WHO 2022 végén jelentette be, hogy új nevet adtak a majomhimlőnek, miután az eddigi elnevezéshez rasszista és megbélyegző nyelvhasználat társult. A majomhimlő (angolul monkeypox) elnevezést egy év alatt vezették ki, addig párhuzamosan használták az új megnevezéssel, ami nem más, mint az mpox.

A kórt tünetmentesen terjeszti sokféle rágcsáló, de megbetegedést főként a majomfélékben, főemlősökben és az emberekben okoz. Embert akkor képes megfertőzni, ha valaki közvetlenül érintkezik egy vírusgazda állattal, például harapás, karcolás révén, vagy ha kapcsolatba kerül a fertőzött állat vérével, testváladékaival és egyéb szövetével.

Az is okozhat fertőzést, ha valaki elfogyasztja a fertőzött állat nem eléggé átsütött húsát. Emberről emberre nehezebben, elsősorban fizikai kontaktus, a fertőzött személy testnedveivel, bőrkiütéseivel való érintkezés útján terjedhet, így akár szexuális úton is. Cseppfertőzéssel azonban csak nehezen, nagyon közeli, tartós kontaktus útján fertőz, ellentétben például a koronavírussal. A majomhimlős beteg bőrelváltozásaival érintkezett ruhák, ágyneműk, törölközők szintén fertőzési kockázatot jelenthetnek.

Mik a tünetei?

A majomhimlő általában enyhe lefolyású, viszont a lappangási ideje hosszú: a fertőzéstől a tünetek megjelenéséig akár 6-12 nap is eltelhet. A legtöbb ember ugyanakkor 14-21 napon belül, kezelés nélkül is meggyógyul, legalábbis ez volt jellemző a korábbi variánsokra.

Az mpox általában enyhe, influenzaszerű tünetekkel jár, amelyek több fázisban jelentkeznek. Jellemzően például lázat, fejfájást, izomfájdalmat, nyirokcsomó-duzzanatot, kimerültséget és bőrkiütést okoz, ritka esetekben azonban végzetes is lehet: a korábbi variánsok halálozási aránya 1 és 10 százalék között volt. A gyerekekre jelent komolyabb veszélyt.

Okozhat-e újabb világjárványt a majomhimlő?
Kép: Getty Images

A bárányhimlőhöz hasonló jellegzetes kiütések 1-3 nappal a láz megjelenése után alakulhatnak ki. Ezek a kiütések gyakran az arcon kezdődnek, majd a test többi részére is átterjednek, főleg a kezekre és a lábakra. A kiütés több stádiumon megy keresztül – egy idő után váladékkal teli hólyaggá alakulnak, majd leszáradnak. A kiütések gyakran fájdalommal járnak és viszketőek lehetnek, a leszáradás után pedig hegeket hagyhatnak hátra.

A majomhimlőre nincsen specifikus gyógymód, az orvosok általában csak támogató kezelést szoktak nyújtani. A fekete himlő elleni vakcina azonban életre szóló védelmet nyújt a majomhimlő ellen is, egyben segít a beteg gyógyulásában is, ha a megfertőződést követően hamar beadják.

Mit jelent a globális veszélyhelyzet?

Olyan szempontból nem számít különlegesnek, hogy a majomhimlő terjedése miatt a WHO 2022 júliusában egyszer már elrendelt globális veszélyhelyzetet, de azt 10 hónap után feloldotta. A szervezet tájékoztatása szerint azonban fennáll a veszélye annak, hogy a fertőző betegség ismét elterjed, és több országban is egészségügyi kockázattá válik.

A veszélyhelyzet kihirdetésének célja elsősorban figyelmeztetni az egyes országok hatóságait, hogy készüljenek fel egy esetleges járvány kitörésére.

A WHO főképpen egy olyan vírusvariáns miatt aggódik, amelyet a tavalyi év végén mutattak ki a Kongói Demokratikus Köztársasában. Ez az Mpox-Klade I változat 1b jelű alvariánsa, amelyről részletekbe menő tanulmányok ugyan még nem készültek, de a szakemberek szerint fertőzőbb és súlyosabb megbetegedést idézhet elő az eddig ismert variánsoknál.

Az afrikai járványügyi és betegségmegelőzési központ (Africa CDC) kedden általános egészségügyi vészhelyzetet hirdetett ki a majomhimlő miatt, miután az új variáns az utóbbi hetekben Ugandában, Ruandában, Burundiban és Kenyában is felütötte a fejét.  A Kongói Demokratikus Köztársaság csütörtökön közölte, hogy az év eleje óta a vírus már legkevesebb 548 ember halálát okozta az országban, és több mint 15 ezer fertőzésgyanús esetet regisztráltak.

Noha első hallásra komolynak hangzik a globális egészségügyi vészhelyzet, Rusvai Miklós szerint csak egy „technikai fogásról” van szó. Az ismert virológus a Reggeliben arról beszélt: csak így van lehetőség arra, hogy a fekete himlő elleni vakcinát – aminek az alkalmazását korábban megszüntették – a majomhimlő esetében használhassák az érintett országokban. Mint emlékeztetett, két éve a bolygó 117 országára terjedt ki a majomhimlő-járvány, akkoriban nálunk is jelen volt a betegség.

Magyarországon nem mehetek be a patikába oltást kérni a fekete himlőre, mint mondjuk most a szamárköhögés esetében – tette hozzá.

Arra is felhívta a figyelmet, hogy Svédországban egy „importált” esetről beszélünk, ettől pedig nem kell megijedni. Az illető ugyanis egy olyan afrikai régióban fertőződött meg, ahol tombol a majomhimlő, nem helyi megbetegedésről van szó. Rusvai szerint azonban nem szabad elfelejteni, hogy az új variáns jóval veszélyesebb, nagyobb halálozási arányt okoz. „Sajnos közel 10 százalékos halálozással jár, ami magas, az új variáns veszélyesebb, mint a korábbiak” – fogalmazott. Azt is felidézte, hogy

Magyarországon a 2022-es vészhelyzet alatt hetven körül volt az esetek száma, akkor senki nem halt bele a betegségbe.

A The Conversasation szakértői szerint azonban az új variásban megvan a potenciál arra, hogy egy újabb világjárványt idézzen elő. Ezt egyebek mellett a kongói megbetegedések számának gyors emelkedéséből és a mostani vírusváltozat magasabb halálozási arányból vezetik le, valamint abból, hogy egyre több felnőtt fertőződik meg, ami korábban kevéssé volt jellemző.

A Reuters szerint az Európai Betegségmegelőzési és Járványvédelmi Központ (ECDC) pénteken, egy nappal az első svédországi eset után alacsonyról mérsékeltre emelte a majomhimlő kockázati szintjét az Európai Unióban. Pamela Rendi Wagner, az ECDC igazgatója szerint az elkövetkező hetekben több behurcolt eset is előfordulhat Európában, azonban hangsúlyozta: a tartós terjedés kockázata a kontinensen továbbra is alacsony. 

Kiknek ajánlott beadatni a védőoltást?

Az RTL Híradónak nyilatkozó virulógus szerint hamarosan Magyarországon is megjelenhet az mpox. „Ha már elkaptuk ezt a betegséget, gyógymód nincsen rá, csak a tüneteket tudjuk kicsit enyhíteni. Ez nem azt jelenti, hogy mindenképpen súlyossá fog alakulni a fertőzés, ez csak az esetek kis százalékában történik” – emlékeztetett Boldogkői Zsolt.

A szakember hozzátette, jelenleg Magyarországon is elérhető néhány ezer darab az eredetileg fekete himlő ellen kifejlesztett vakcinából, ami az mpox ellen is védelmet nyújt. Megjegyezte, egyelőre azoknak ajánlott kérniük az oltást, akik Afrikába utaznak.

A Nemzeti Népegészségügyi Központ weboldala szerint az mpox elleni védőoltást Budapesten, Miskolcon, Szegeden, Debrecenben és Pécsen tudják az érintettek beadatni maguknak előzetes időpont egyeztetés után. Az oltópontok helyszínét és elérhetőségét azonban 2022 októberében frissítették utoljára.

Vissza
Kapcsolat Adatvédelem Számlaszámunk: 11100104-18180169-36000001 Látogatók: 14764715 Cikket olvasták: 158 Layout & Coding: Dexef Kft.