A Semmelweis Help tünetellenőrző alkalmazása már nem csak gyermek- hanem felnőttbetegségek kapcsán is elérhető. Több mint 740 betegség vagy sérülés tüneteit tartalmazza.
Már felnőtt betegségek kapcsán is használható a Semmelweis Egyetem (SE) ingyenes, tünetellenőrző alkalmazása, a Semmelweis Help. Szemészettel, szülészet-nőgyógyászattal és az általános, felnőtt háziorvosi területtel bővült a közel egy éve publikált mobil- és webalkalmazás, amely abban nyújt segítséget, hogy a felhasználó betegsége vagy balesete esetén mikor kell elindulni az ügyeletre, a kórházba, a szakorvoshoz, illetve otthon hogyan enyhíthetők az észlelt tünetek.
A hazai szinten egyedülálló fejlesztés bővítésén közel egy évig, 14 orvos és két kommunikációs szakember dolgozott. Az applikáció mától ingyenesen letölthető az AppStore-ból és a Play Áruházból is, illetve elérhető https://help.semmelweis.hu címen.
Akiknek a telefonján már ott van az alkalmazás, elég csak frissíteniük azt. A fejlesztés egyetemi forrásból, a Richter Gedeon Nyrt. támogatásával valósult meg, a tartalmakat pedig a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ validálta.
A tavaly nyáron bemutatott, gyermekbetegségekre fejlesztett Semmelweis Help applikációt már több mint 187 ezren használták. A rendszer nem mesterséges intelligencia alapú és nem ad diagnózist, de általa hiteles, orvosszakmailag megalapozott és a laikusok számára is érthető információkhoz juthatunk arról, hogy mi okozhatja az észlelt tüneteket, mivel a felhasználói válaszok (például vérnyomás, pulzusszám, hőmérséklet adatok) alapján megmutatja az egyes betegségekkel kapcsolatos tünetegyezés mértékét.
Merkely Béla, a SE rektora az applikáció felnőtt modulját bemutató eseményen elmondta, hogy a Semmelweis Egyetem, fontos feladatának tekinti a három fő tevékenysége – az oktatás, kutatás-innováció és gyógyítás – mellett a lakosság edukációját is.
Az alkalmazás olyan komplex, lakosságnak szóló felület, ami több mint 740 betegség vagy sérülés tüneteit tartalmazza.
A technológiai fejlődés egyre szorosabbá fűzi az orvostudomány és a digitalizáció kapcsolatát, és ez a projekt kiváló példája annak, hogyan segíthetik ezek az innovációk a betegek mindennapjait – emelte ki Orbán Gábor, a Richter Gedeon Nyrt. vezérigazgatója. Az app felnőttekre való kiterjesztése nemcsak a pácienseknek kínál új lehetőségeket, de hozzájárulhat az egészségügyi rendszer terhelésének csökkentéséhez is.
Az applikációt az elmúlt évben kiegészítettük vérnyomás, vércukor és a pulzus értékek megadására alkalmas panellel, továbbá szükség esetén a bevitt adatok és válaszok megadása után az algoritmus a háttérben kiszámolja a szülés várható időpontját, a beépített szemészeti panel pedig az akut helyzetek gyors felismerését szolgálja – mondta Kovács Eszter, az applikáció ötletgazdája, egyik fejlesztője.
A gyermekgyógyászati modul fejlesztése során szerzett tapasztalatokat használták fel a felnőtt háziorvosi, szülészeti-nőgyógyászati és szemészeti modulok kidolgozása során, mondta Krivácsy Péter, a Semmelweis Help orvosszakmai vezetője. Utalt arra is, hogy a gyakorló, betegeket gyógyító orvosok részéről ez a feladat teljes más gondolkodást és logikát igényelt, hiszen más szerkezetben kellett elhelyezniük az ismeretek tégláit úgy, hogy azok jól működő egészet adjanak.
Az alkalmazás nem törekszik, és nem is törekedhet diagnózis adására, azt mutatja meg, hogy az egészségügynek melyik szintjére kell fordulni az adott problémával – mondta Krivácsy Péter.
Tweet Megosztás Facebook-on Megosztás LinkedIn-en Vissza