Ha egész évre is szólna, akkor is az inflációt tudná kompenzálni, de jelentős bérfelzárkózásra semmilyen lehetőséget nem ad.
Nem elégedettek a júliustól esedékes 18 százalékos béremeléssel az ápolók és az érintett egészségügyi dolgozók. A szakmai szervezetek szerint az emelés megkésett és az infláció ellensúlyozására sem elég. A korábbi egészségügyi miniszter pedig arra figyelmeztet, hogy ez a mértékű bérnövekedés nem alkalmas az elvándorlás megállítására. Az ATV Híradó riportja.
Az új bértábla szerint a legalacsonyabb fizetési osztályban a pályakezdő szakdolgozók, védőnők és egyes egyéb egészségügyi dolgozók tartoznak. Ők bruttó 288 914 forintot kereshetnek majd júliustól. SZJA-kedvezmény nélkül ez nettó 192 127 forintot jelent. A már érettségit igénylő munkakört betöltők esetében bruttó 350 ezer forint fölött van a kezdő fizetés. A felsőfokú szakképesítéssel rendelkezők pedig 390 ezres bruttó bérrel kezdenek.
A korábbi egészségügyi miniszter, Kökény Mihály úgy fogalmazott a béremeléssel kapcsolatban, hogy megkésett és elégtelen mértékű. A Független Egészségügyi Szakszervet hasonlóan vélekedik.
"Ez az összeg ha egész évre is szólna, akkor is az inflációt tudná kompenzálni, tehát jelentős bérfelzárkózásra semmilyen lehetőséget nem ad" - mondta Soós Adrianna, a Független Egészségügyi Szakszervezet elnöke.
A statisztikákból az derül ki, hogy 2021-ben 42 ezer orvosra és 105 ezer szakdolgozóra lett volna szükség az országban az egészségügy zavartalan üzemeltetéséhez, vagyis hiányzott a rendszerből mintegy 1300 orvos és 3700 szakdolgozó.
Kökény Mihály úgy véli a mostani emelés nem fogja vissza az elvándorlást.
"Nagyon-nagyon kevés és nem fogja megállítani az elvándorlást. Láttuk, hogy az orvosok esetében sem állt meg az elvándorlás, a szakdolgozóknál ez még nagyobb mértékű. Várja a magyar ápolókat Ausztria és Németország, várja a magánegészségügy, tehát bőven megtalálják a számításukat" - tette hozzá.
További részletek az atv.hu cikkében.
Tweet Megosztás Facebook-on Megosztás LinkedIn-en Vissza