A kormányhivatal az elmúlt évben egy alkalommal végzett munkavédelmi ellenőrzést a cégnél, de nem találtak súlyos problémát.
Válaszolt a Mérce kérdéseire a Békés megyei kormányhivatal a békéscsabai konzervgyárban történt halálos munkahelyi balesettel, valamint a gyárban korábban végzett munkavédelmi ellenőrzésekkel kapcsolatban.
A kormányhivatal válaszából kiderül, hogy a cégnél az elmúlt évben egy alkalommal végeztek munkavédelmi ellenőrzést, ennek alkalmával nem találtak súlyos problémát.
„Az [elmúlt három évben] a munkavédelmi hatóság a súlyos és közvetlen veszélyeztetés szintjét el nem érő, alább felsorolt kisebb munkavédelmi hiányosságok megszüntetésére kötelezte a konzervgyár üzemeltetőjét:
egy munkaeszköz villamos vezetékének érintésvédelmi hiányossága;
egy munkaeszköz üzemeltetésével kapcsolatos biztonságtechnikai hiányosság;
egy lépcsőnél fennálló botlásveszély;
három munkaeszköz figyelmeztető jelölésének, jelzésének hiánya; továbbá
egy esetben munkahelyi zaj expozícióval kapcsolatos szabályok megszegése” – jelentette közérdekű adatigénylésük nyomán a kormányhivatal. Válaszukból az is kiderül, hogy az elmúlt egy évben nem jutott tudomásukra más, a gyárban történt munkahelyi baleset, és foglalkoztatási megbetegedésekről sem érkezett hozzájuk bejelentés.
Ebből a szempontból még aggasztóbb, hogy halálos munkahelyi baleset történhetett a cégnél.
Az nem derül ki a kormányhivatal válaszából, hogy a cég felszámolta-e a „kisebb munkavédelmi hiányosságokat”, de nem is derülhet, hacsak nem végeznek soron kívüli munkavédelmi ellenőrzést. Hisz – mint a korábbi cikkünkben megszólaltatott, neve elhallgatását kérő munkavédelmi szakember elmondta – három év telik el normál esetben két ellenőrzés között.
„Azt kell, hogy mondjam, hogy nagyon sok rossz kockázatértékeléssel találkoztam, amik nem teljes körűek. A másik, amikor megvan a kockázatfelmérés, de a munkáltató későn vagy nem valósítja meg. Egyszerűen beteszik a kockázatértékelést a fiókba, és három év múlva ugyanazokkal a kockázatokkal találkozom, hiába volt rájuk intézkedési terv” – nyilatkozta a lapnak akkor a szakértő.
És ez világít rá arra is, hogy hogyan lehetett egy nyitott, forróvizes akna a gyárban, amibe a munkabalesetben meghalt dolgozó beleesett, és halálos égési sérüléseket szenvedett.
További részletek a Mérce cikkében.
Tweet Megosztás Facebook-on Megosztás LinkedIn-en Vissza