A daganatos megbetegedések száma körülbelül tíz százalékkal nőtt, a halálozás viszont csökkenő tendenciát mutat a 2000-es évek óta.
A daganat nem egyetlen betegség, hanem egy gyűjtőfogalom, amely száznál is többféle megbetegedést foglal magába. A kórtól kivétel nélkül mindenki fél, hiszen egyelőre nincs biztos gyógymód a kezelésére. De, hogy hazánkban mennyire gyakori ezen megbetegedések száma, mi lehet az oka a daganat kialakulásának, és hogyan lehet elkerülni, arról Árkosy Péter Ferenc, a Debreceni Egyetem Klinikai Központ Onkológiai Klinikájának igazgatója számolt be a Haon.hu podcast-sorozatában.
A daganatos betegségek Magyarországon a halálozási okok második helyén állnak, minden negyedik állampolgárunk ebben hal meg. Évente körülbelül 75 ezer új beteget fedeznek fel, ebből mintegy 33 ezren veszítik életüket. A férfiaknál nagyobb a halálozási arány, mivel ők általában később mennek el vizsgálatokra, és egy sokkal előrehaladottabb állapotban ismerik fel a betegséget – mutatott rá a szakember, majd kiemelte: nagyon jó hír, hogy az onkológiai gyógyszerek bevezetésének, valamint a szakma fejlődésének köszönhetően napjainkban minden egyes daganatos megbetegedésre és halálozásra három gyógyult eset jut.
A betegség kétharmada 60 éves kor felett jelentkezik. Azt mondják, hogy a rák nem válogat, pedig igen, mivel a betegek hetven százaléka az alacsony jövedelműek közül kerül ki, ebben a csoportban nagyobb az előfordulása a tüdőráknak, a nyelőcsőráknak, a gyomorráknak és a fej-nyaki daganatoknak. Míg inkább a jóllétben élőket sújtja a prosztata-, az emlő- és a végbélrák – hangsúlyozta az onkológus. Továbbiak a teljes beszélgetésben.
Tweet Megosztás Facebook-on Megosztás LinkedIn-en Vissza