Minden csomóról 0,87-es pontossággal tudta megállapítani az MI, hogy daganatos elváltozás-e, ami jobb arány, mint az eddig kidolgozott modelleké.
Az Imperial College London és a szintén londoni székhelyű brit Rákkutató Intézet tudósai olyan mesterséges intelligenciát (MI) alkottak, amely képes pontosan azonosítani a rákos megbetegedést. Mindez egy olyan projekt része, amelynek célja, hogy felgyorsítsák a betegség diagnosztizálását és a kezelését – összegez a The Guardian cikke nyomán a hvg.hu.
A csapat körülbelül 500 olyan beteg CT-vizsgálatát mutatta meg az MI-nek, akik tüdejében nagyobb csomókat találtak. Az algoritmusok segítségével létfontosságú információkat lehet kinyerni az emberi szem által nem könnyen észrevehető felvételekből. A modellt ezután tesztelték, hogy képes-e pontosan azonosítani a daganatos csomókat.
Azt, hogy mennyire pontos az MI, a kutatók az area under the curve (AUC) nevű módszer segítségével igyekeztek megállapítani. Az 1-es AUC a tökéletes modellt jelzi, míg egy 0,5-ös akkor várható, ha véletlenszerűen tippel.
A tesztek azt mutatták, hogy minden csomóról 0,87-es pontossággal tudta megállapítani az MI, hogy daganatos elváltozás-e. Ez jobb arány, mint az eddig kidolgozott modellek. A kutatók most azt tervezik, hogy a jövőben a klinikai betegeknél is kipróbálják a technológiát, hogy kiderüljön, ott mennyire pontos.
Tweet Megosztás Facebook-on Megosztás LinkedIn-en Vissza