A Pécsi Tudományegyetem Szentágothai János Kutatóközpontja ebben az évben is a Magyar Tudomány Ünnepéhez kapcsolódóan emlékezett meg névadójáról. A november 11-én megrendezett XIII. Szentágothai Napon a hagyományokhoz híven átadták a Szentágothai díjat és a junior Szentágothai díjat is.
Dr. Miseta Attila, a Pécsi Tudományegyetem rektora ünnepi beszédében hangsúlyozta, az intézmény mind az alap-, mind az alkalmazott kutatásokat támogatja, ugyanakkor fontosnak tartja, hogy az ezekben dolgozó kollégák örömüket leljék a munkában.
Köszöntötte a jelenlévőket dr. Kovács L. Gábor akadémikus, az SzKK tudományos igazgatója, a PTE Humán Reprodukciós Nemzeti Laboratórium szakmai vezetője is, aki beszédében elmondta, 13 évvel ezelőtt nem volt kérdéses, hogy a kutatóközpont Szentágothai János nevét fogja viselni, aki a pécsi egyetem egyik legkiválóbb kutatója volt. Hangsúlyozta azt is, hogy az idei évben a Magyar Tudomány Ünnepe igazán különleges, hiszen az Akadémia kérésére, az Országgyűlés döntése alapján a 2025-2026-os éveket a Magyar Tudomány Éveként fogjuk ünnepelni.
Az ünnepség keretén belül adták át a Szentágothai díjat és a junior Szentágothai díjat, két, munkájában kiemelkedő teljesítményt nyújtó kutatónak. Az idei évben a junior Szentágothai díjat dr. Lanszki Zsófia, a PTE Természettudományi Kar adjunktusa, a Virológiai Nemzeti Laboratórium kutatója érdemelte ki. Kutatási témája a kisragadozók vizsgálata, azok virológiai jelentősége, melynek révén mára jelentős nemzetközi kapcsolati hálózattal rendelkezik. Többszörös NKFIH ösztöndíj nyertes, PhD munkáját summa cum laude minősítéssel és kimagasló tudománymetriai adatokkal védte meg.
A Szentágothai díjat dr. Völgyi Béla, a PTE Természettudományi Kar Neurobiológia Tanszékének tanszékvezető egyetemi tanára vehette át, aki 2019 óta önállóan vezeti az SzKK-ban működő Retinális neurobiológia kutatócsoportot. Tudományos érdeklődési köre a gerinces retina szerkezete és működése, valamint az elektromos szinapszisok szerepe a neuronok közötti kommunikációban, a dúcsejtek szerepe a retinális kód kialakításában, különös tekintettel annak videotechnikai és robotikai felhasználhatóságára.
A kutatóközpont a tudomány magas szintű művelése mellett nagy hangsúlyt fektet a tehetséges hallgatók és fiatal kutatók támogatására is, hiszen az ő kezükben van a tudomány jövője. Az ő szakmai és anyagi támogatására, további tudományos tevékenységük ösztönzésére hívták életre 2015-ben a Szentágothai János Tehetségtámogató Programot, mely ugyanakkor segít a fiatal tudósoknak bekapcsolódni a kutatóközpont életébe és szakmai tevékenységébe. A program során eddig 5 kollégát nyert támogatást, akik azóta is az SzKK, az egyetem kutatói közösségében dolgoznak.