Bejelentkezés
 
 
2025. február 10. (hétfő) 17:37Magyar Orvosok Szakszervezete

A szabadsághoz való jog nem csak papíron létezik!

Az egészségügyi dolgozók évek óta küzdenek egy súlyos, rendszerszintű problémával: a törvény által meghatározott szabadságok kiadása sokszor lehetetlen küldetésnek tűnik. A helyzetet minden érintett ismeri, mégis érdemi megoldás helyett ez évről évre probléma.

Miért maradnak el a szabadságok?

A legfőbb ok a tartós humánerőforrás-hiány. Az egészségügyben dolgozók száma nem elegendő ahhoz, hogy a szabadságolások zavartalanul megtörténhessenek. Ha minden munkavállaló kivenné a neki járó pihenőidőt, osztályok működésképtelenné válnának, műtéteket kellene elhalasztani, és ellátási problémák lépnének fel. Ez azonban nem az egészségügyi dolgozók felelőssége! Az orvosok és ápolók elhivatottsága, hivatástudata nem lehet indok arra, hogy jogszerűen járó pihenőidejüktől megfosszák őket. A folyamatos terhelés és a kimerültség nemcsak a dolgozók egészségére van káros hatással, hanem az ellátás biztonságát is veszélyezteti. Egy kipihent szakember sokkal hatékonyabban tudja végezni a munkáját, míg egy túlterhelt kolléga hibázási kockázata jelentősen nő.

Az ESZJTV hatásai és a munkavállalói jogok csorbulása

Az Egészségügyi Szolgálati Jogviszonyról szóló törvény (ESZJTV) bevezetésével számos munkavállalói jog sérült. A szabad munkavállalás korlátozása, a kirendelések lehetősége és a másodállások szabályozása jelentősen csökkentette az orvosok mozgásterét. Mindezek mellett a szabadságok kérdése is egyre égetőbbé vált. Bár papíron a jogszabályok továbbra is garantálják az egészségügyi dolgozók számára a szabadságot, a valóságban annak kivétele sokszor akadályokba ütközik. Egyes munkáltatók hallgatólagosan természetesnek veszik, hogy az orvosok és ápolók az osztály működőképessége érdekében „lemondanak” a pihenőidejükről. Ez azonban hosszú távon tarthatatlan állapot.

Mit tehetünk?

A Magyar Orvosok Szakszervezete (MOSZ) határozottan kiáll az egészségügyi dolgozók jogai mellett. Az egészségügyi rendszer problémáit nem a benne dolgozóknak kell megoldaniuk saját jogaik feladásával! Éppen ezért fontos, hogy: ·       

Tudatosítsd saját jogaid: a törvény biztosítja a szabadság kiadását, ennek megtagadása jogellenes.

Érvényesítsd a jogaid a munkáltatóval szemben: a szabadság kérdése nem egyéni alku tárgya.

Csatlakozz a szakszervezethez: a közös érdekérvényesítés az egyik leghatékonyabb módja a jogok megvédésének.

A szabadság nem kiváltság, hanem alapvető jog! A túlterheltség és a kiégés nemcsak az egyén, hanem az egész egészségügyi rendszer számára veszélyt jelent. Együtt erősebbek vagyunk – álljunk ki közösen a jogainkért!

Vissza
Kapcsolat Adatvédelem Számlaszámunk: 11100104-18180169-36000001 Látogatók: 24222302 Cikket olvasták: 174 Layout & Coding: Dexef Kft.