Bejelentkezés
 
 
2025. július 3. (csütörtök) 10:22medicalonline.hu

A nyári hónapokban megnő a gyermekbalesetek száma

A Házi Gyermekorvosok Egyesülete szerint nyaranta gyakoriak a játszótéri sérülések, égések, vízi balesetek és rovarcsípések, amelyek többsége megelőzhető lenne, írja a Pénzcentrum.

A gyerekek nyáron többet mozognak, játszanak, sportolnak – ez természetes, sőt szükséges is a fejlődésükhöz. Ugyanakkor a megnövekedett aktivitás növeli a sérülésveszélyt is. Ilyenkor pl. végtagsérülések történhetnek egy játszótéri esés után vagy akár futkározás közben ütheti meg magát egy gyerek.

Még mindig sokan félvállról veszik, hogy a megfelelő fényvédelem nyáron elengedhetetlen, akár csak egy városi séta során is. A szakemberek szerint a széles spektrumú (UVA és UVB elleni) naptej használata minden korosztálynál javasolt, méghozzá 90 percenkénti újrakenéssel, függetlenül attól, hogy megmártóztunk-e a vízben vagy sem.

A vízi balesetek túlnyomó többsége a gyerekeket érinti – és ezek jelentős része megelőzhető lenne. A legfontosabb szabály: gyermeket soha ne hagyjunk felnőtt felügyelet nélkül víz közelében, még a sekély házi medencében sem.

A kisgyermekek nem tudják jelezni, ha bajban vannak, ezért kiemelten fontos az állandó figyelem. Strandon vagy tóparton tájékozódjunk a víz mélységéről, kerüljük az ismeretlen területre történő fejesugrást.

A nyári balesetek jelentős része közlekedési eszközökhöz kötődik – és itt nem csak az autókról van szó. Egy friss uniós statisztika szerint Magyarországon a legalacsonyabb a védőfelszerelést viselő gyerekek aránya: mindössze 20 százalékuk használ sisakot vagy térdvédőt. Ez különösen aggasztó, ha figyelembe vesszük, hogy az esések során leggyakrabban a fej és a térd sérül meg, írja a Pénzcentrum.

(forrás: Pénzcentrum)
Vissza
Kapcsolat Adatvédelem Számlaszámunk: 11100104-18180169-36000001 Látogatók: 25102427 Cikket olvasták: 3 Layout & Coding: Dexef Kft.