Metabolikus szindróma, azaz a „halálos négyes” – volt idő, amikor így nevezték ezt az összetett anyagcserezavart. Nem véletlenül: a csoportba tartozó betegségek egymást felerősítik, még tovább növelve a kardiovaszkuláris szövődményeket.
A metabolikus szindróma kialakulásában a rossz táplálkozási szokások, valamint a mozgáshiány játszanak szerepet, és az sem segít, hogy az érintettek nem ismerik fel időben a tüneteket vagy nem fordulnak egyből orvoshoz.
Elhízás, különösen a hasi típusú elhízás – a rizikócsoportba tartozókra jellemző a has környéki jelentős zsírlerakódás, az úgynevezett alma típusú elhízás. Nem szabad elfelejteni, hogy az elhízás nem csupán esztétikai probléma, hanem betegség, és ennek megfelelően szakember segítségét kell kérni a gyógyuláshoz. Túlsúly esetén érdemes nem csak a kilók számára koncentrálni, de megmérni a has körfogatát is: ha férfiak esetében nagyobb, mint 102 cm, nők esetében pedig meghaladja a 88 cm-t, jelentős kockázatnak vagyunk kitéve a metabolikus szindróma kialakulására.
2-es típusú cukorbetegség – mivel kialakulásában a helytelen életmód játszik szerepet így bárkinél előfordulhat. Első intő jele az emelkedett éhomi vércukorszint, ilyenkor a szervezet által termelt inzulin már nem képes megfelelően csökkenti a vércukorszintet. Ezáltal a hasnyálmirigy még több inzulint termel, de az inzulinnal szembeni rezisztencia miatt a szervezet nem képes azt hasznosítani, így a folyamat a hasnyálmirigy kimerüléséhez vezet. A 2-es típusú cukorbetegséget megelőző állapot a prediabétesz, ahonnan a betegség kialakulása még visszafordítható jól megválasztott diétával, mozgással és a testsúly optimalizálásával.
Magas vérnyomás – a hipertónia önmagában is magas kockázati tényező a kardiovaszkuláris szövődményekben, mivel az érrendszer rugalmasságának csökkenéséhez, az artériák falának károsodásához vezethet. Magas vérnyomásról akkor beszélünk, ha három egymás utáni szabályos (nyugalomban végzett) vérnyomásmérés alkalmával az érték meghaladja a 140 Hgmm szisztolés és/ vagy a 90 Hgmm diasztolés értéket, viszont, ha a metabolikus szindróma egyéb zavara is fennáll, akkor a 130/85 Hgmm érték a határ!
Kóros vérzsírszint – magas koleszterinszintről akkor beszélünk, ha az összkoleszterin szintje meghaladja az 5,2 mmol/l értéket, ami növeli az érelmeszesedés esélyét. Ugyanakkor, amikor a mért érték 7,8 mmol/l fölé megy az négyszeresére növeli egy esetleges infarktus esélyét.
Ha a fenti kockázati tényezők közül akár egyben is érintettek vagyunk okosan tesszük, ha tudatosítjuk magunkban, hogy a változtatás elengedhetetlen kardiovaszkuláris szövődmények megelőzéséhez:
A cukorbetegség, különösen a 2-es típusú cukorbetegség, egyre növekvő problémát jelent a világ számos országában, és nemcsak a vércukorszintet érinti: a szív- és érrendszeri problémák, mint a szívinfarktus, a stroke vagy a végtag amputációk gyakori következményei lehetnek a kezeletlen cukorbetegségnek és a metabolikus szindrómának. Megfelelő kezelés és prevenció révén viszont jelentősen csökkenthetők a szövődmények, és javítható az életminőség.
Tweet Megosztás Facebook-on Megosztás LinkedIn-en Vissza