Egy olyan jól szabályozott környezetre van szükség, amelyben mindenki tudja hosszú távon, kiszámíthatóan, hogy mi az ő dolga.
Nem a szétválasztásban látjuk a jövőt, mert egy egészségügyre való egészségügyi dolgozónk, szakszemélyzetünk és orvosunk van. Közösen kell megtalálni azt az együttműködést, aminek eredményeként mindenki azt csinálja, amihez a legjobban ért, és amit a leghatékonyabban tud előállítani. Egy olyan jól szabályozott környezetre van szükség, amelyben mindenki tudja hosszú távon, kiszámíthatóan, hogy mi az ő dolga - nyilatkozta a Jazzy Rádió Business Class című műsorában Dr. Papik Kornél, a Dr. Rose Magánkórház ügyvezetője a köz és a magán együttműködéséről. Az interjút az intézmény portálja szemlézte.
Az állami egészségügyben folyamatos változást tapasztalni. Folyamatosan azt halljuk, hogy a köz- és a magánellátást külön kell választani. Önök mit érzékelnek ebből a „szétválasztásból”?
A szakmai konszenzus, amikor a piaci szereplők beszélgetnek erről, az az, hogy nem a szétválasztásban látjuk a jövőt, hanem egy egészségügy van Magyarországon, mert egy egészségügyre való egészségügyi dolgozónk, szakszemélyzetünk és orvosunk van. Közösen kell megtalálni azt az együttműködést, aminek eredményeként mindenki azt csinálja, amihez a legjobban ért, és amit a leghatékonyabban tud előállítani. Egy olyan jól szabályozott környezetre van szükség, amelyben mindenki tudja hosszú távon, kiszámíthatóan, hogy mi az ő dolga. Fontos eloszlatni azt a tévhitet, hogy a magánegészségügy a közellátás ellen van, és annak a rovására szeretne fejlődni, boldogulni. Nekünk is fontos, hogy a közellátás jól működő és magas színvonalú legyen, mert azoknak a betegeknek is megfelelő ellátást kell kapniuk, akik nem tudnak a magánegészségügyben gyógyulni.
Mennyire áldozott le a lakásrendelőknek? Mennyire versenytársa a szervezett magánegészségügynek?
Leginkább abban versenytársai a magánegészségügynek a lakásrendelők, hogy azok az orvosok, akik ott dolgoznak, nem csatlakoznak a nagy szolgáltatókhoz, mert nem éri meg nekik. A lakásrendelők piacát nagyon nehéz felmérni, mert nagyon kevés adat áll rendelkezésre arról, hogy mekkora részét fedik le a piacnak. Természetesen a lakásrendelőnek is lehet helye, bizonyos ellátásokban, de összességében magasabb és megbízhatóbb minőséget tud nyújtani egy komplexebb, nagyobb magánkórház.
Egyre nagyobb szolgáltatóknak kell nyújtani az egészségügyi szolgáltatást?
Igen, mi egyértelműen ebben hiszünk.
Mekkora elszívó hatása van a magánegészségügynek az állami egészségügytől? A magánegészségügy szívja magához, vagy az állami egészségügy taszítja magától a pácienseket?
Azok, akik nem kapnak időpontot a közellátásban, megpróbálnak megoldást találni bajaikra a magánegészségügyben, és minden bizonnyal sokkal hamarabb kapnak időpontot magánellátásban. Ilyen tekintetben az állami egészségügy tolja felénk a betegeket. Mi azt szeretnénk, hogy mindenki kapjon ellátást a közfinanszírozott egészségügyben, és akinek arra van igénye, hogy többet vagy mást kapjon, választott orvos gyógyítsa meg, más körülmények között vagy gyorsabban szeretné megkapni az ellátást, elsősorban az forduljon a magánegészségügyhöz.
Továbbiak a teljes interjúban.
Tweet Megosztás Facebook-on Megosztás LinkedIn-en Vissza