Bejelentkezés
 
 
2022. április 4. (hétfő) 04:40Weborvos

A lopakodó Omikron hozhat újabb járványhullámot

A BA.2 még fertőzőbb, mint a már amúgy is rendkívül virulens eredeti Omikron, és jobban terjed az egy fedél alatt élők között.  

A világ több pontján, így Európában is megugrottak a Covid-19-esetek a koronavírus Omikron változatának lopakodó alfaja miatt. Az alig lecsengővel együtt ez akár „kétpúpú” járványhullámot is hozhat, de ennek a mutánsnak az elterjedése sem változtat végeredményben várhatóan azon a tényen, hogy a védőoltásokkal az emberiség legyőzi a pandémiát – legfeljebb lassítja a várt pozitív végkifejletet - írja a növekedés.hu.

Magyarországon lecsengőben van a koronavírus-járvány ötödik hulláma, de ez sajnos nem jelenti azt, hogy hátradőlhetünk: a SARS-CoV-2 jelenleg terjedő változata, az Omikron mutáns mutánsa, a lopakodónak is nevezett BA.2 sok országban újabb járványhullámot indított el, és mára ez lett szinte az összes koronavírus-fertőzésért felelős világszerte.

A WHO szerint az omikronos minták 86 százalékában a lopakodó alvariáns mutatható ki, és már 106 országban van jelen.

Mit kell tudni a „lopakodóról”?

Az eredeti Omikrontól, a BA.1-től eltérően ez a variáns alig tér el a koronavírus korábbi, Delta változatától, ezért is nevezik lopakodónak. Erről sem lehet tudni, hogy pontosan hol alakult ki, csak azt, hogy elsőként még tavaly novemberben a Fülöp -szigetekről jelentették be a nyilvános víruskövető adatbázisba, a GISAID-ba. Ezt követően a világ több országában is ezt a vírust mutatták ki a fertőzötteknél, Európán belül az elsők között Dániában és Svédországban.

Értelemszerűen ez a vírusváltozat, pontosabban az általa okozott fertőzés is kimutatható a különféle tesztekkel, így az otthoniakkal is, de azt nyilván csak genomszekvenálással lehet megmondani, hogy ez a lopakodó vagy más van-e a háttérben.

Az adatok azt mutatják, hogy a BA.2 még fertőzőbb, mint a már amúgy is rendkívül virulens eredeti Omikron, ugyanakkor úgy tűnik, hogy nem okoz súlyosabb megbetegedést. Érdekes módon ez az alfaj jobban terjed az egy fedél alatt élők között.

További részletek a cikkben.

Vissza
Kapcsolat Adatvédelem Számlaszámunk: 11100104-18180169-36000001 Látogatók: 12488339 Cikket olvasták: 852 Layout & Coding: Dexef Kft.