A JAMA című tudományos lapban megjelent publikációban a kutatók kiemelik: a vizsgálat eredménye nem bizonyítja a közvetlen ok-okozati összefüggést az elesés és a betegség kialakulása között, de azt sugallja, hogy az esés az Alzheimer-kórhoz vezető agyi állapotok romlásának egyik korai jelzője lehet.
A kutatók a USA Medicare egészségügyi biztosító adatait elemezte. Összesen 2 453 655 olyan 65 éven felüli embert talált, akik egy év leforgása alatt (2014 és 2015 között) valamilyen sérülés miatt fordultak orvoshoz. Miután kizárták az ismert demenciával diagnosztizált embereket, a kutatók két csoportra osztották a betegeket: az egyikbe azok kerültek, akik elestek, a másikba pedig azok, akik valamilyen más okból sérültek meg.
Azt találták, hogy az esés következtében sérülést szenvedő idősebb felnőtteknél több mint 20 százalékkal nagyobb valószínűséggel alakul ki demencia a balesetüket követő egy éven belül azokhoz képest, akik valamilyen más sérüléssel keresték fel az orvosokat – írja a hvg.hu.
Molly Jarman, a vizsgálatot végző csapat tagja szerint az esés és a demencia közti kapcsolat kétirányúnak tűnik. A kognitív hanyatlás növelheti az esések valószínűségét, de az esésekből származó trauma felgyorsíthatja a demencia progresszióját, és valószínűbbé teheti a diagnózist. A kutatók szerint ugyanakkor érdemes azt is figyelembe venni, hogy a betegek gyógyszerelését nem tudták lekövetni a tanulmányban, ami torzíthatta az eredményeket.
A korábbi tanulmányok azonban szintén azt állapították meg, hogy a kognitív zavarokkal küzdő embereknél nagyobb az esés kockázata, a mostani eredmény pedig szintén ezt támasztja alá.