Saját zsebből fizetjük az egészségügyi kiadások közel 30 százalékát, ami az uniós országok között is az egyik legmagasabb arány.
Brutális összegeket, jellemzően az ország éves egészségügyi kiadásának közel 30 százalékát költjük el minden évben saját zsebből az egészségünkre, írja az énpénzem.hu. Ennél nagyobb arányban az uniós országok közül csak Portugáliában, Litvániában, Máltán, Görögországban, Lettországban, Bulgáriában és Cipruson költenek saját zsebből az emberek. Még az EU-ból időközben már távozó Nagy-Britanniában is csak 15 százalék volt 2018-ben ez arány – derült ki Kincses Gyulának, a Magyar Orvosi Kamara elnökének a Pénztárszövetség közelmúltban megrendezett éves konferenciáján tartott előadásából. A GDP mindössze 4,3 százalékát költötte az állam az egészségügyi kiadásokra 2019-ben, a másik 2 százalékot a magánkiadások tették ki.
Míg papíron az önkéntes egészségpénztári tagok száma stagnál, a helyzet sokkal rosszabb. Egyrészt öregszik a rendszer, másrészt az 1,044 millió pénztártagnak egyre kisebb hányada fizet ténylegesen tagdíjat. 2020-ban csak 32 százalék volt, míg 2016-ban még 50 százalék felett. Másrészt az MNB igazgatója szerint fontos látni, hogy egy korábbi, kétéves időtávot átfogó kutatás szerint 4,6 millión vettek igénybe magánegészségügyi szolgáltatást, így a lakosság széles körét lehetne bevonni a pénztári rendszerbe.
Tweet Megosztás Facebook-on Megosztás LinkedIn-en Vissza