A centenárium alkalmából, „Szívvel-lélekkel, tudománnyal” mottóval sokszínű programsorozatot tervez a tudományos szervezet.
2024-ben alapításának 100. évfordulóját ünnepli a Magyar Gyermekorvosok Társasága (MGYT). Hazánk legjelentősebb gyermekgyógyászati tudományos szervezete a centenárium alkalmából, „Szívvel-lélekkel, tudománnyal” mottóval sokszínű programsorozatot tervez. Online előadások, szimpóziumok, edukációs kampányok után ősszel egy nagyszabású zeneakadémiai hangverseny vezeti fel a gyermekorvosok legtekintélyesebb, éves szakmai kongresszusát. Az idei rendezvényt a Házi Gyermekorvosok Egyesületének konferenciájával közösen tartják. A jubileumhoz kapcsolódva megjelenik még a 2100 fős tagsággal rendelkező szervezet történetét összefoglaló kötet, a Magyar Nemzeti Bank pedig emlékérmet bocsát ki.
A nagy múltú szervezet története 100 éve kezdődött. Az 1920-as években egyre inkább tért hódított a gyermekbetegségek tudományos alapú megközelítése, gyógyítása, oktatása. A gyermekgyógyászatot művelő szakmai bázisok, klinikák, gyermekmenhelyek, gyermekkórházak nyíltak számos helyen az országban. Ifj. Bókay János professzor kezdeményezésére ekkor, 1924-ben alakult meg a Magyar Gyermekorvosok Társasága, amely azóta is folyamatosan működik – hangsúlyozta Dr. Nagy Anikó, a Magyar Gyermekorvosok Társaságának elnöke. Úgy fogalmazott: cél továbbra is az alapító szándékával megegyezően a magyarországi gyermekgyógyászat tudományos fejlődésének elősegítése, a szakmai tudásanyag bővítése a beteg gyermekek minél magasabb szintű ellátásának érdekében. Hozzátette, a gyermekorvosok 100 éve szolgálják a társadalmat hazánkban, gyógyítják, vigyázzák gyermekeinket; munkájuk során eddig 14 millió gyermekről gondoskodtak az ellátórendszerben.
A Magyar Gyermekorvosok Társasága centenáriumi programsorozatának rendezvényei a „Szívvel-lélekkel, tudománnyal” mottó köré szerveződnek, ami kifejezi a humánus és gyermekközpontú gyógyításra, az empatikus orvos-beteg, orvos-szülő kapcsolatokra, valamint a tudományos fejlődésre törekvés hármas egységét. Az ünnepi események részeként online előadások és “élő” beszélgetések szólnak majd a hazai gyermekgyógyászat 100 éves történetéről. Jeles professzorok visszaemlékezéseit hallhatják, akik szakterületük kialakulásáról, fejlődéséről és jövőjéről is beszélnek. A tudományterület kiválóságaival életútinterjúk készülnek.
A centenárium jegyében az első magyar gyermekkórházak falán emléktáblákat helyeznek el, az ugyancsak 100 éves debreceni és a pécsi gyermekklinikákat külön is köszöntő programok zajlanak. Lakossági edukációs kampányokat szerveznek majd az MGYT honlapján és közösségimédia-felületén, emellett lesz egy gyermekrajz-pályázat is, középpontjában az egészségtudatossággal. A hazai gyermekgyógyászat történetiségét, mérföldköveit, relikviáit egy kamaratárlat mutathatja be a jövőben. Az izgalmas kulturális időutazás, a múlt megidézése, a tudományos örökség megismertetése mellett cél a mai gyermekorvoslás elért tudományos eredményeinek bemutatása, a tudás átadása a gyermekek minél magasabb szintű gyógyítása érdekében.
Ősszel kapcsolódik össze a tudomány és a muzsika. A Társaság nagyszabású hangversenyt szervez október 30-án a Zeneakadémián, amelyre nemcsak a hazai gyermekgyógyászokat, hanem a gyermekek gyógyítását és a tudományos tevékenységet támogatókat, döntéshozókat, cégvezetőket, magas rangú tisztségviselőket vár, emellett a lakosság számára is nyitottá válik a rendezvény. Az ünnepélyes fővárosi est méltó előfutára lesz a november 14-16. között tartandó Centenáriumi Kongresszusnak Debrecenben, amelyet a Házi Gyermekorvosok Egyesületének őszi konferenciájával közösen tartanak. Ez a jelentőségteljes találkozó a magyar gyermekorvosok tudományos konferenciája és legnagyobb ünnepe is lesz egyben, amelyre nemzetközi szaktekintélyeket, határon túli magyar orvosokat is várnak. Itt veheti kézbe először a nagyközönség a centenáriumra megjelenő, az MGYT 100 évének fordulatokban gazdag történetét bemutató könyvet. A jubileum alkalmából a Magyar Nemzeti Bank emlékérmet bocsát ki, amelyet a tervek szerint először a Nagygyűlés résztvevői láthatnak.
A centenáriumi év során megjelenő Gyermekgyógyászat tudományos folyóirat számai is foglalkoznak az egyes specialitások fejlődésével.
A Társaság 100 éve kiemelkedő szereplője az ország életének nemcsak az ellátásban végzett szakmai tevékenysége miatt, hanem a tudományos élet, a kulturális és szociális értékek képviseletének területén is, amely meghatározta az orvoslás, valamint a gyermekgyógyászat dinamikus fejlődését.
Tweet Megosztás Facebook-on Megosztás LinkedIn-en Vissza